Szukaj

Mieszkańcy miast bardziej zagrożeni zwapnieniem tętnic

Podziel się
Komentarze0

Badanie, które zostało opublikowane właśnie w przeglądzie naukowym Journal of Internal Medicine, stwierdza, że mieszkańcy centrów miast są dwa razy bardziej zagrożeni zachorowaniem na zwapnienie tętnic wieńcowych (coronary artery calcification, CAC). Choroba ta prowadzi prostą drogą ku chorobom serca.Badanie to objęło obserwacją 1 255 osób, które żyły w centrum miasta, w strefie miejskiej oraz w strefie wiejskiej, w wieku od 50 lat do 60 lat. Dwieście pięćdziesiąt jeden osób z tej grupy żyło w centrach głównych miast duńskich. Mimo że żaden z uczestników tego badania nie miał żadnych objaw choroby serca, to jednakże 43% z nich miało zwapnienie tętnic wieńcowych.

Badanie również stwierdziło, że ludzie żyjący w centrach miast byli o 80% bardziej zagrożeni zwapnieniem niż ci, którzy żyli w innych strefach. Co więcej, ludzie chorujący na cukrzycę, ludzie starsi, palący papierosy oraz generalnie płeć męska, byli również bardziej zagrożeni pojawieniem się CAC. 

Nasze badanie miało na celu ocenę związku między życiem w centru miasta, które często jest używane przez badaczy jako wskaźnik kontaktu z zanieczyszczeniami powietrza, a zwapnieniem tętnic wieńcowych u kobiet i mężczyzn, którzy nie mają objawów choroby serca, jak wyjaśnia główny autor tego badania, doktor Jess Lambrechtsen z wydziału kardiologii Department of Cardiology w szpitalu Svendborg Hospital, w Danii.

Uczestnicy tego badania zostali wybrani w sposób całkowicie przypadkowy, z narodowej bazy danych na temat dorosłych Duńczków. Sześćdziesiąt dziewięć procent z nich zgodziło się wziąć udział w tym badaniu i przybyć do jednego z regionalnych szpitali w Danii. Tam uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusz na temat ich dolegliwości, przyjmowanych leków, zwyczajów palenia, a także rodzinnej historii choroby serca.


Zostali również zbadani: wzrost, waga, ciśnienie krwi, skany oraz testy krwi. Trzy procent przybyłych wykluczono z tego badania, ponieważ mieli wcześniejsze problemy z sercem. Do badania przyjęto więc 1 225 osób, które nigdy nie miały żadnego objawu choroby serca: 53% kobiet oraz 47% mężczyzn.

Zostali oni podzieleni na równe grupy pięćdziesięcio – i sześćdziesięciolatków. Dane na temat zanieczyszczeń powietrza wzięto również z raportów narodowych: wykazały one, że poziom zanieczyszczeń był blisko trzy razy większy w centrach miast niż w innych strefach miejskich, a także aż siedem razy większy niż w strefach wiejskich.

Statystycznie, wygląda to tak:


- zwapnienie tętnic wieńcowych było powszechniejsze pośród ludzi żyjacych w centrach miast, w porównaniu do stref miejskich oraz wiejskich: u kobiet, 42% do 30%, u mężczyzn 69% do 56%, u 50-latków 48% do 32% i u 60-latków 61% do 53%;

- kiedy badacze przyjrzeli się prawdopodobieństwu, odkryli, że mieszkańcy centrów miast byli o 80% bardziej zagrożeni rozwojem CAC niż mieszkańcy stref miejskich oraz wiejskich;

- mężczyźni byli trzy razy bardziej niż kobiety zagrożeni rozwojem zwapnienia tętnic wieńcowych, co przekłada się na ryzyko większe o 220%;

- sześćdziesięciolatkowie byli dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem zwapnienia tętnic wieńcowych w porównaniu do pięćdziesięciolatków;

- osoby palące papierosy były o 90% bardziej zagrożone CAC niż osoby niepalące;

- ludzie chorujący na cukrzycę byli o 100% bardziej zagrożeni rozwojem zwapnienia tętnic wieńcowych w porównaniu do osób nie chorujących na cukrzycę;

- wysoki cholesterol podnosił pradopodobieństwo zachorowania na zwapnienie tętnic wieńcowych o 60%;

- wysokie ciśnienie krwi oraz rodzinna historia choroby serca podnosiły pradopodobieństwo zachorowania na zwapnienie tętnic wieńcowych o 50%.


Nasze badania pokazują, że życie w centrach miast oraz tradycyjne czynniki ryzyka dla choroby serca są niezależnie powiązane z obecnością CAC w grupie ludzi w średnim wieku, którzy nie mają żadnych objawów, jak mówi doktor Jess Lambrechtsen. 

Inne czynniki również mogą wpłynąć na zwapnienie tętnic wieńcowych, takie jak hałas, poziom stresu (które przecież mogą być większe w centrach miast). Aczkolwiek, w tym badaniu poziom stresu, zmierzony jako przeciętne ciśnienie krwi, był właściwie mniejszy u  mieszkańców centrów miast niż u mieszkańców innych stref miejskich.

Bicie serca, które jest również innym wskaźnikiem stresu, było takie samo we wszystkich grupach.

Mechanizmy, poprzez które zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do zwapnienia tętnic wieńcowych nie są jeszcze dobrze zrozumiane. Ale jasne jest to, że powiązanie między zanieczyszczeniami powietrza a CAC potrzebuje dalszych badań naukowych.

Komentarze do: Mieszkańcy miast bardziej zagrożeni zwapnieniem tętnic

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz