Szukaj

Międzynarodowa inicjatywa przeciwko dziesięciu rzadkim chorobom tropikalnym

Podziel się
Komentarze0

Bardzo duża inicjatywa, podjęta na skalę międzynarodową, zgromadziła partnerów zarówno prywatnych, jaki i publicznych. Ma ona na celu zwalczanie dziesięciu rzadkich chorób tropikalnych, o których nie mówi się zbyt dużo. Przemysł farmaceutyczny ze swej strony obiecał dar w postaci lekarstw (14 000 000 000).Na skalę światową, rzadkie choroby dotykają co najmniej 1 000 000 000 osób. Czyli jedną osobę na siedem.

Choroby tropikalne, prawdziwa plaga współczesnego świata

Każdego roku, opłakujemy śmierć miliona osób albo bardzo ciężko chorych. Pośród tych rzadkich chorób znajdujemy przede wszystkim filariozę limfatyczną, znaną również jako słoniowacizna. Choroba ta dotyczy ponad 1 300 000 ludzi i bardzo poważnie deformuje ona dotknięte osoby. Warto wymienić tutaj również chorobę snu (ludzka trypanosomoza afrykańska), która jest przenoszona przez niesławne muchy tse-tse. Bez leczenia, choroba ta zawsze jest śmiertelna.

Aby więc walczyć z tymi plagami, powstała właśnie nowa inicjatywa, wspomniana wyżej, która bierze na celownik dziesięć z nich. Jak podaje jej Federacja Międzynarodowa z bazą w Genewie, przemysł farmaceutyczny również chce się włączyć do tej walki, darując 14 miliardów leków, które pomogą w eliminacji tych chorób tropikalnych.

Dla maksymalnych korzyści, dary te skoncentrują się na dziesięciu rzadkich chorobach tropikalnych, które prezentują blisko 90% tej plagi na skalę światową. Średnio, 1 400 000 000 leków będzie do dyspozycji darmowo każdego roku, co ma przyczynić się do osiągnięcia celów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia do 2020 roku.

Zobacz również:Od dziesięcioleci, indywidualne firmy farmaceutyczne inwestują w badania, opracowują oraz darują lekarstwa, w celu zwalczania chorób i poprawienia życia pacjentów, stwierdza Eduardo Pisani, generalny dyrektor międzynarodowej federacji przemysłu leków (FIIM, Fédération internationale de l'industrie du médicament).


Miliony inwestycji przeciwko chorobom tropikalnym

Dobrym przykładem są laboratoria farmaceutyczne Sanofi, które angażują się w walkę z chorobą snu, mając nadzieję na wyeliminowanie jej już w 2020 roku.

Innym przykładem są szwajcarskie laboratoria farmaceutyczne Novartis, które obiecały zaangażować się ponownie w walkę z trądem.

Laboratoria Merck Serono z kolei mają nadzieję na blisko dziesięciokrotne pomnożenie swoich finansów, z 20 000 000 do 160 000 000 euro, aby wyeliminować chorobę wywoływaną przez robaka z rodzaju Schistosoma (schistosomatoza, bilharcjoza, łac. schistosomatosis, bilharziosis, ang. Schistosomiasis).

A w końcu, niemieckie laboratoria farmaceutyczne Bayer mają zamiar podwoić swoje darmowe dostawy leku nifurtimox, który zwalcza chorobę Chagasa (w fazie chronicznej, u 30% dotkniętych pacjentów dochodzi do uszkodzenia serca).

Rządy amerykański, brytyjski oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Fundacja Billa i Melindy Gates (która planuje przelać na te cele 363 000 000 dolarów w ciągu pięciu lat), Bank Światowy oraz przedstawiciele krajów (Bangladesz, Brazylia, Mozambik orz Tanzania), zaangażowali się w jeszcze bardziej zdecydowaną walkę z tymi chorobami. A w końcu, deklaracja londyńska dotycząca rzadkich chorób tropikalnych również została podpisana, a sygnatariusze zaangażowali się w podtrzymanie albo rozszerzenie programów istniejących już darów.

Komentarze do: Międzynarodowa inicjatywa przeciwko dziesięciu rzadkim chorobom tropikalnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz