Szukaj

Małe proteiny mają znaczenie dla ciężkości astmy

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w Journal Leukocyte Biology, udowadnia, iż istnieje nowy winny, który odgrywa wielką rolę w ciężkości astmy. Chodzi o niewielką proteinę zwaną CCL26, należącą do chemokin.Naukowcy z Centre fe Recherche de l’Institut Universitaire de Cardiologie et de Pneumologie de Quebec, Faculte de Medicine, Universite Laval w Kanadzie, sugerują, iż CCL26 jest silnym regulatorem migracji astmatycznych eozynofilów, powszechnie obserwowanych w drogach oddechowych w astmie.

Dr Michel Laviolette, jeden z badaczy, mówi: - Mamy nadzieję, że nasze odkrycia przyczynią się do opracowania nowych leków przeciwko astmie, ukierunkowanych na zapalenie w oskrzelach.


Wyniki badań Kanadyjczyków sugerują, że chemokina CCL26 odgrywa krytyczną rolę w patogenezie astmy oraz w jej ciężkości, wspierając rekrutację eozynofilów we wczesnym etapie choroby.

Aby doszło do tego odkrycia, badacze posłużyli się krwią od ludzi zdrowych i chorych na astmę. Wyizolowali z niej eozynofile i przyjrzeli się ich migracyjnej odpowiedzi na chemokiny CCL26, CCL11 i CCL24 in vitro.

Okazało się, że jedynie CCL26 powoduje większą migrację astmatycznych eozynofilów.

Co ciekawe, do tej dodatkowej migracji doszło po 6-godzinnej inkubacji, w przeciwieństwie do migracji wywołanej przez inne chemokiny.

- Kontrola nad eozynofilami jest kluczowa w astmie – mówi dr John Wherry, naczelny Journal of Leukocyte Biology. – Mechanizmy leżące u podłoża astmy to podstawowe cele w leczeniu tej choroby. Nowy raport pokazuje, że CCL26 może być nowym celem w terapii astmy.

Komentarze do: Małe proteiny mają znaczenie dla ciężkości astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz