Szukaj

Leki zbyt długo przechowywane w karetkach mogą być niezdatne do użytku

Podziel się
Komentarze0

Leki, które są często używane w akcjach ratunkowych i zwyczajowo trzymane w ambulansach, mogą się psuć w ciągu kilku tygodni albo miesięcy, według naukowców z University Hospitals Leuven w Belgii. Dzieje się tak, ponieważ leki przechowywane w ten sposób są narażone na zmiany temperatury, ruch i światło słoneczne, czyli na warunki całkowicie odmienne od tych, która panują w szpitalach.Ich przydatność do użytku może więc być znacznie krótsza.

Wcześniejsze badania również doszły do takich wniosków i dlatego lekarze ratunkowi mają tendencję do wyrzucania tych środków, zanim wygaśnie ich termin przydatności.

W nowym badaniu Sabrina De Winter porównała powszechnie stosowane leki dożylne, przechowywane przez rok w temperaturze pokojowej, w ambulansie oraz w lodówce (tak, jak powinny być przechowywane).

Wśród leków znalazła się między innyli epinefryna i lorazepam.


Naukowcy sprawdzili, jak bardzo leki te psują się tydzień po tygodniu przez pierwszy miesiąc przechowywania, a następnie miesiąc po miesiącu.

Żaden z leków przechowywanych w lodówce nie zepsuł się poniżej poziomu 90% skuteczności – jest to powszechnie stosowany wskaźnik przydatności leku.

Epinefryna pozostawała stabilna przez ponad jeden rok w ambulansie i w temperaturze pokojowej.

Lorazepam z kolei zepsuł się poniżej poziomu 90% skuteczności w ciągu miesiąca w ambulansie i w temperaturze pokojowej.

Przechowywanie w karetce zaszkodziło także takim lekom jak succinylocholina i cisatracurium.

Naukowcy podsumowują, że te środki powinny być usuwane z ambulansów we właściwym czasie, aby utrzymać ich optymalną skuteczność i uniknąć skutków ubocznych związanych ze stosowaniem zepsutych leków.


Komentarze do: Leki zbyt długo przechowywane w karetkach mogą być niezdatne do użytku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz