Szukaj

Leki na nadciśnienie mogą spowalniać demencję

Podziel się
Komentarze0

Niewielkie badanie sugeruje, że powszechne leki stosowane przeciwko nadciśnieniu mogą chronić nie tylko serce, ale także mózg. Prace naukowców z University College Cork w Irlandii, opublikowane w BMJ Open, udowodniły, że leki zwane inhibitorami ACE spowalniają postępowanie demencji u starszych pacjentów oraz poprawiają funkcje poznawcze.Aczkolwiek badanie było zbyt małe, aby można było wyciągać z niego rozstrzygające konkluzje.

Irlandzcy uczeni przyjrzeli się 361 zdrowym starszym ludziom, których poddawali testom kognitywnym co pół roku w okresie od 1999 do 2010.

Osiemdziesiąt pięć osób z nich zażywało inhibitory ACE na początku badania. W jego trakcie leki przepisano także 30 kolejnym osobom.

Okazało się, że ludzie, którzy od samego początku zażywali inhibitory ACE, doświadczali wolniejszego spadku poznawczego niż osoby, które nie brały tych leków oraz uczestnicy, którym leki ACE przepisano w trakcie obserwacji.


Dr William Molloy, jeden z autorów badania, mówi: - Prace te pokazują powiązanie między stosowaniem inhibitorów ACE a redukcją spadku poznawczego. Wcześniejsze badania także pokazywały, że leki z tej grupy, jak również inne środki antynadciśnieniowe, pomagają kontrolować demencję.

Chociaż, jak nadmieniają uczeni, różnice w wynikach testów między uczestnikami badania to tylko ułamki punktów.

– Ma to statystyczne znaczenie – mówi dr Kaycee Sing z Wake Forest University School of Medicine – ale w świecie rzeczywistym nie oznacza zbyt wiele. W prawdziwym świecie nawet  byśmy nie zauważyli różnic między pacjentami.

Naukowcy przyjrzeli się szczególnie lekom ACE, które przekraczają barierę krew-mózg. Prawdopodobnie właśnie stąd wynika korzystne działanie leków na spowalnianie demencji.

Dr Sink dodaje: - Lekarze nie powinni przepisywać pacjentom z demencją inhibitorów ACE. Ale w przypadku osób, które mają i demencję i nadciśnienie, spowolnienie spadku poznawczego to dodatkowa korzyść.

Komentarze do: Leki na nadciśnienie mogą spowalniać demencję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz