Szukaj

Lekarze z PPOZ przypominają o Światowym Dniu Walki z Cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

W tym roku 27 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Cukrzyca jest chorobą społeczną. W Polsce choruje na nią około 2,6 mln osób, ale tylko u 60% jest rozpoznana i leczona. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony w Polsce 27 czerwca w rocznicę odkrycia insuliny, jest doskonałą okazją do przypliżenia tego problemu zarówno chorym, jak i całemu społeczeństwu.Diabetolodzy przypominają, że ta przewlekła i nieuleczalna choroba wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań. Cukrzyca, czyli długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza wiele narządów w naszym organizmie. Przez długi czas ten wzrost poziomu cukru jest bezobjawowy.

- Pacjenci, którzy do nas przychodzą bardzo często nie wiedzą, że mają podwyższony cukier, a duży odsetek z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy. A tymczasem długo podwyższony cukier we krwi osłabia wiele narządów. Grozi to chorobami nerek, serca czy udarem mózgu. Narażone są także oczy. Co siedem sekund z powodu powikłań pocukrzycowych  umiera jedna osoba na świecie, a wystarczy  tylko kilka sekund, aby dowiedzieć się czy nasz cukier jest podwyższony- dlaczego tego nie robimy? Tylko w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 i pół miliona ludzi. W Polsce również wzrasta ilość osób chorych na cukrzycę min. w wyniku otyłości, jak również z tego powodu, że coraz dłużej żyjemy a z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowań na tę chorobę. Można temu zapobiec, trzeba jednak do tego przemodelować sposób życia- czyli sposób odżywiania, zatroszczyć się o prawidłową wagę ciała, aktywność ruchową. Żeby normalnie żyć z tą chorobą dodatkowo trzeba pamiętać o regularnych posiłkach i stale mierzyć poziom cukru - komentuje doktor Bożena Janicka z PPOZ


Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację do spraw Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia. Właśnie 14 listopada 1891 roku urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Bestem jako pierwszy zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy. Było to w 1922 roku. Celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej o tej przewlekłej i nieuleczalnej chorobie.

Komentarze do: Lekarze z PPOZ przypominają o Światowym Dniu Walki z Cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz