Szukaj

Lekarstwa przynoszą nadzieję w modelu zwierzęcym chorób Alzheimera i Parkinsona z demencją

Podziel się
Komentarze0

Wyniki nowych badań zaprezentowane w październiku na szóstej konferencji Neurodegenerative Conditions Research and Development Conference w San Francisco wskazują na rolę pewnego eksperymentalnego związku – IRX4204 – w łagodzeniu spadku zdolności poznawczych w zwierzęcym modelu choroby Alzheimera (Alzheimer disease – AD).Prezentacja konferencyjna zatytułowana była: „Investigation of the RXR-specific agonist IRX4204 as a Disease Modifying Agent of Alzheimer's Disease Neuropathology and Cognitive Impairment”. Badania prowadził zespół doktora Giulio M. Pasinettiego z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku.

IRX4204 jest agonistą (substancja współdziałająca z receptorem) receptora retinoidu X (RXR). Oznacza to, że pobudza do działania receptor retinoidu w mózgu.


Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach, które genetycznie zdeterminowano do rozwinięcia choroby Alzheimera. Okazało się, że dzięki IRX4204 choroba wolniej się rozwija. Zapobiega się też pogorszeniu zdolności poznawczych.

Pozytywny wpływ IRX4204 odnotowano też w formie choroby Parkinsona związanej z demencją.

Dr Pasinetti powiedział: „Leczenie choroby Alzheimera nie spełnia wszystkich medycznych potrzeb. IRX4204 może być w stanie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Nasze badanie pokazuje, że IRX4204 i inni agoniści RXR mają zdolność spowalniania i być może odwracania patologii i ubytków poznawczych pacjentów cierpiących na Alzheimera”.

Choroba Alzheimera dotyka ponad 5 milionów Amerykanów. Do 2050 roku może nastąpić potrojenie liczny chorych – do 16 milionów Amerykanów (dane The Alzheimer Association).

Komentarze do: Lekarstwa przynoszą nadzieję w modelu zwierzęcym chorób Alzheimera i Parkinsona z demencją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz