Szukaj

Lek Mediator testowany jako środek tłumiący głód

Podziel się
Komentarze0

Sprawa leku Mediator nie ma końca. Śledztwo przeprowadzone w siedzibie jego producenta, czyli laboratoriów Servier, udowadnia, że lek ten miał być testowany na ludziach jako środek na zmniejszenie apetytu. Mediator był używany przez 5 000 000 ludzie we Francji. Skandal wybuchł, kiedy okazało się, że odpowiada on za poważne uszkodzenia zastawek serca, jak również, że spowodował on od 500 do 2 000 zgonów.Przepisywany był przez trzydzieści lat, najpierw przeciwko nadmiarowi tłuszczu we krwi, a później jako lek wspomagający osoby chorujące na cukrzycę i cierpiące równocześnie na nadwagę.

W rzeczywistości, uczyniono z niego bardzo powszechny lek odchudzający. A w końcu, w 2009 roku został usunięty z rynku przez francuskie władze zdrowotne.

Po trzech latach okazuje się jednak, że to nie koniec afery. Pierwszy proces karny w tym skandalu odbędzie się bowiem w dniu 14 maja 2012 roku i potrwa do 6 lipca 2012 roku, przed trybunałem w Nanterre.

Ale jak podaje pismo Journal du Dimanche, laboratoria Servier, które opracowały lek Mediator, miały również jak najbardziej testować ten lek na ludziach jako środek tłumiący głód. Informacje te pojawiły się w następstwie śledztwa przeprowadzonego w siedzibie laboratoriów.

Dodatkowo, informacje te poświadczają raporty medyczne, zrealizowane w latach 1968 – 1973. Już w 1968 roku, pierwszy dokument przywoływał 62% wspaniałych rezultatów w „terapiach odchudzających”, przeprowadzonych dzięki temu lekowi tłumiącemu apetyt.

Poza tym, jak podawał inny raport, Mediator (nazywany również 780 SE) może być uważany za bardzo satysfakcjonujący lek anorektyczny (czyli lek hamujący uczucie głodu) i zasługuje na to, aby posługiwać się nim jako jednym z najcenniejszych specyfików przeciwko otyłości (dokument zrealizowany we wrześniu 1971 roku, po próbach zrealizowanych na 64 otyłych osobach).


Osiemnaście miesięcy później, inny raport odnoszący się do 31 osób podkreślał, że wprowadzenie tego produktu oznacza postęp w leczeniu otyłości.


W przeciwieństwie do tego więc, co ciągle utrzymywała firma Servier aż do tej pory, laboratoria te jak najbardziej testowały ten lek, rękoma wielu specjalistów, jako środek przeciwko otyłości u ludzi, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, podsumowuje pismo Journal du Dimanche.

W komunikacie, który podaje do wiadomości publicznej francuska agencja prasowa, Agence France Presse (AFP), laboratoria Servier zaprzeczyły tej wersji wydarzeń.

W przeciwieństwie do tego, co napisano w magazynie Journal du Dimanche, laboratoria Servier nigdy nie ukrywały tego, że przeprowadzały w rzeczywistości badania mające sprawdzić działanie anorektyczne leku Mediator, stwierdzają przedstawiciele firmy. I to właśnie ta analiza prób klinicznych całościowo nie pozwoliła na wyciągnięcie rozstrzygających wniosków na temat anorektycznego działania tego leku u człowieka.

Próby kliniczne znane śledczym

Laboratoria Servier stwierdzają, że próby kliniczne, opisane w magazynie Journal du Dimanche, zostały oddane do dyspozycji śledczym, tak jak wiele innych dokumentów, różnej natury, o które prosili prowadzący dochodzenie.

Laboratoria Servier kontynuują, iż z definicji lek anorektyczny powinien hamować apetyt na tyle skutecznie, żeby spowodować dziesięcioprocentową utratę wagi, poczynając od wyjściowej masy ciała. Jeśli nawet aktywność leku Mediator u człowieka wykazała znaczące działania metaboliczne, to jednakże utrata wagi, jaka temu towarzyszyła, nie była znacząca – zaledwie 1,5 kg średnio, podkreśla jeszcze szwajcarska firma.

A jednak, jeżeli w latach siedemdziesiątych XX wieku laboratoria Servier miały faktycznie w ręku lek tłumiący apetyt o tak niesamowitej skuteczności, dlaczego nie wprowadziły go na rynek, zapytuje retorycznie Herve Temime, adwokat założyciela laboratoriów Servier, cytowany przez magazyn Journal du Dimanche.

Tego typu produkty w tamtych czasach nie spotkałby się z żadnym zakazem, a wręcz przeciwnie, podkreśla jeszcze Herve Temime.

Komentarze do: Lek Mediator testowany jako środek tłumiący głód

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz