Szukaj

Leczenie przy bólu pleców

Podziel się
Komentarze0

Do bólu pleców zalicza się sam ból jak i napięcie czy sztywność mięśni w sąsiedztwie kręgosłupa. Ból może czasem promieniować wzdłuż kończyny. Jest dość powszechnym zjawiskiem, ale mimo tego wciąż nie zawsze wiadomo jak sobie z nim poradzić i co najważniejsze – co zrobić by uniknąć go w przyszłości.

Leczenie przy bólu pleców

Co powoduje ból?

Powodem bólu mogą być różne czynniki. U jednych przyczyną są wrodzone wady kręgosłupa, zaburzenia postawy ciała czy udział w wypadku, u innych z kolei ciężka praca fizyczna, dźwiganie ciężarów bądź nadwaga. Z drugiej strony ból może wywołać siedzący tryb życia, co za tym idzie ograniczenie aktywności fizycznej. Warto znać te czynniki, bo przecież unikając ich możemy znacząco wpłynąć na stan kręgosłupa i ograniczyć a nawet całkowicie wyeliminować ból.
Czasami jednak powodem bólu może być poważne schorzenie. Wtedy natychmiast należy zgłosić się do lekarza, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. W takich przypadkach sygnałami ostrzegawczymi są bóle rozpoczynające się przed 20 lub po 50 roku życia, bóle, które nie ustępują mimo zmiany pozycji, te, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej. Również niepokojące są wszelkie deformacje kręgosłupa czy pojawienie się dolegliwości po przebytym urazie.
Leczenie
Przy delikatnych bólach można leczyć się w domowym zaciszu. Należy przyjąć leżącą pozycję, która odciąża kręgosłup jednocześnie przy której ból ustępuje. Jednak nie powinno się zostawać w takiej pozycji dłużej niż dwa dni, gdyż brak ruchu ma niekorzystny wpływ na tkankę kostną, łączną i mięśnie. Raczej nie należy rozgrzewać bolących miejsc (chyba, że chcemy przystąpić do ćwiczeń).
Gdy ból przybiera na sile, sięgamy po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zalicza się do nich leki doustne, maści przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Lecz nie należy na własną rękę używać żadnych specyfików przez dłuższy czas (zazwyczaj jest on podany w ulotce). Wszystko najlepiej skonsultować z lekarzem.
Gdy ból jest spowodowany skrzywieniem kręgosłupa, specjaliści zalecają odpowiednie ćwiczenia, a w przypadku dużych skrzywień – stosowanie gorsetu ortopedycznego. Nawet jeżeli lekarz zaleci go nosić przez większą część doby, tak należy robić. W celu wzmocnienia mięśni pleców stosuje się fizykoterapię i hydroterapię.
Leczenie operacyjne jest ostatecznym wyjściem i ma miejsce gdy choroba jest w zaawansowanym stanie lub skrzywienie kręgosłupa jest tak duże, że żadna inna forma leczenia nie przyniesie rezultatów.
Jeżeli zbagatelizujemy ból, może to doprowadzić nawet do kalectwa!

Co robić, by nie szkodzić kręgosłupowi?

Niżej zaprezentowane są wskazówki, dzięki którym zadbamy na co dzień o kręgosłup.
  • Używaj krzeseł z oparciem, dostosowanych do Twojego wzrostu, dobrze, jeżeli będą miały podłokietniki.
  • Siedź w prawidłowej pozycji, z plecami wyprostowanymi.
  • Jeżeli używasz komputera, pamiętaj o prawidłowym ustawieniu monitora.
  • Po długim siedzeniu w tej samej pozycji wstań, rozprostuj się, rozluźnij mięśnie. Możesz też zastosować kilka prostych ćwiczeń (okrężne ruchy ramion, unoszenie i opadanie ramion, kręcenie głową).
  • Staraj się chodzić w butach na płaskiej podeszwie lub na niewielkim słupkowym obcasie.
  • Unikaj siedzącego tryby życia. Kiedy tylko masz możliwość, spędzaj czas aktywnie. Możesz pojechać ze znajomymi na wycieczkę rowerową, albo chociaż wybrać się na dłuższy spacer z psem.
  • Wzmacniaj i rozwijaj mięśnie karku.
  • Ważna jest dieta, bo dzięki niej organizm działa prawidłowo. Zadbaj o zbilansowaną dietę. Jeżeli z różnych przyczyn nie możesz sobie na to pozwolić, staraj się chociaż dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów.
  • Jeżeli musisz coś dźwigać, postaraj się aby ciężar był był rozłożony równomiernie na obie ręce (by nie obciążać za bardzo tylko jednej strony kręgosłupa). Zrezygnuj z torby na rzecz plecaka.
  • Wyreguluj długość rury od odkurzacza, by była dopasowana do Twojego wzrostu (chodzi o to, żeby nie zginać się nadmie podczas prac domowych). Najlepiej jeżeli dzięki temu będziesz mógł odkurzać w pozycji wyprostowanej. To samo dotyczy chociażby instalacji na odpowiedniej wysokości zlewu czy umywalki.
Stosując się do tych zaleceń, pomożemy naszemu kręgosłupowi, który i tak jest narażony na ciężką prace każdego dnia. Dzięki temu będzie zdrowszy, mocniejszy,a  o bólu będziemy jedynie czytać.


Autor:

Zuzanna Wróbel

Komentarze do: Leczenie przy bólu pleców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz