Szukaj

Leczenie alergii w podróży to już nie problem

Podziel się
Komentarze0

Alergia może przestać być zmorą ludzi którzy wiele podróżują, czy to z powodu pracy, biznesu, czy też stylu życia. W Polsce dostępna jest szczepionka do odczulania w formie podjęzykowej, którą można leczyć się bez comiesięcznych wizyt u alergologa.Do niedawna osoby, które dużo podróżują praktycznie nie miały możliwość leczenia alergii. Szczepionka odczulająca podawana w formie zastrzyku wymaga bowiem regularnych, comiesięcznych wizyt u alergologa. W takim przypadku alergolodzy polecają dostępną już także w Polsce szczepionkę podjęzykową, za pomocą której pacjent może leczyć się samodzielnie, pozostając jedynie w kontakcie ze specjalistą, który nadzoruje leczenie.

- Immunoterapia podjęzykowa jest bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku leczenia pacjentów uczulonych na pyłki roślin. Jest to oczywiście metoda dla wszystkich alergików, ale znakomicie sprawdza się właśnie w odczulaniu osób aktywnych, które nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia związane z podawaniem zastrzyków oraz dzieci, które najczęściej po prostu boją się igły – mówi prof. Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

- Dzięki temu, że alergicy odczulani podjęzykowo rzadziej muszą odwiedzać lekarza, alergolodzy mogą objąć fachową opieką większą grupę chorych – dodaje prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik Centrum Alergologii w Łodzi. – A pacjenci mają wybór, mogą sami zdecydować, jaka metoda odczulania jest dla nich najbardziej odpowiednia. To bardzo ważne, bo daje szansę na zwiększenie zainteresowania immunoterapią w Polsce – dodaje prof. Buczyłko.

Co drugi Polak ma alergię

W krajach takich jak Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, czy u naszych sąsiadów: w Czechach i na Słowacji, szczepionki podjęzykowe są szeroko stosowane i uzyskały refundację (w Polsce nadal jej nie mają). Wpłynęło to na znaczne zwiększenie się ilości osób, które rozpoczęły imunoterapię.

W Polsce na alergię, czy też choroby przez nią wywołane, cierpi w tej chwili ok. 15 mln osób, czyli niemal co drugi Polak. Ale z pomocy lekarza korzysta zaledwie jedna trzecia z nich. Dlaczego? Większość pacjentów, którzy decydują się przyjść do specjalisty, cierpi na alergię, która ma ciężki przebieg, a więc także bardzo uciążliwe objawy: nieżyt nosa, kaszel, łzawienie, pieczenie, czy swędzenie. Problem w tym, że tak jak w przypadku wielu innych chorób, alergia o przebiegu łagodnym może rozwinąć się w ciężką, a stąd już blisko do poważnych chorób układu oddechowego, które, jak wynika z badań, mogą prowadzić do przedwczesnych zgonów.


Podstawowe fakty na temat alergii

Alergia – inaczej uczulenie – jest to nadwrażliwość organizmu i jego nadmierna reakcja na różne substancje białkowe (alergeny) z naszego otoczenia, które są obojętne dla zdrowia i nie stanowią zagrożenia dla osób nieuczulonych. U alergików substancje te są traktowane przez układ odpornościowy jak nieprzyjaciel. Organizm w kontakcie z nimi uruchamia więc mechanizmy alergii i pojawiają się objawy choroby. Choroba alergiczna może rozpocząć się w każdym wieku.

Kalendarz alergika


Sezon pylenia drzew zaczyna się już pod koniec lutego, kiedy to pyli leszczyna. Pod koniec kwietnia rozpoczyna się sezon pylenia brzozy, a potem przychodzi czas na trawy i bylicę - pyłki tych roślin uczulają w Polsce bardzo często. Oprócz uczuleń sezonowych, wielu pacjentów cierpi na alergie niezależne od pory roku: na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pleśnie. Odczulanie, które jest jedyną skuteczną metodą trwałego pozbycia się alergii, trwa od trzech do pięciu lat. Leczenie alergii na pyłki roślin należy rozpocząć w okresie, kiedy alergen nie jest obecny w powietrzu, czyli przed lub po okresie pylenia. Dlatego chorzy uczuleni na pyłki roślin mogą zacząć immunoterapię wczesną wiosną lub na jesieni.

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z alergią. To jedyny przyczynowy sposób leczenia alergii dostępny we współczesnej medycynie.

Odczulanie metodą podjęzykową, jest nowoczesną metodą immunoterapii, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia. Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.

Krople nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C. Tabletki to dziś najnowcześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.

Immunoterapia podjęzykowa składa się z dwóch etapów

1. Leczenia wstępnego, czyli przyjmowania codziennie coraz większych dawek alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, odpowiedniej dla danego pacjenta. Ten etap trwa kilka dni: zwykle 9 -11 dla kropli i 3 dla tabletek. Pierwsza dawka kropli lub pierwsza tabletka powinna być przyjęta w gabinecie alergologa.

2. Leczenia podtrzymującego, czyli regularnego przyjmowania, zwykle codziennie, ustalonej dawki maksymalnej.
W przypadku alergenów całorocznych (np.roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłek traw, drzew, chwastów) odczulanie podjęzykowe, może być prowadzone okołosezonowo, kilka miesięcy w roku.

Aby odczulanie było skuteczne musi trwać minimum 3 lata (odczulanie całoroczne np.na roztocze) lub 3 kolejne sezony (odczulanie przedsezonowe np. na pyłek traw).

Komentarze do: Leczenie alergii w podróży to już nie problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz