Szukaj

Kubki smakowe palaczy nie odbierają goryczki w kawie

Podziel się
Komentarze0

Od wieków najlepszym połączeniem jest kawa i papieros. Okazuje się, że jest to pozornie idealne zestawienie, gdyż zawarte w tytoniu toksyczne substancje hamują regenerację kubków smakowych i w rezultacie pozbawiają palaczy i byłych palaczy możliwości cieszenia się w pełni goryczką "małej czarnej".

Kubki smakowe są głównym receptorem bodźców smakowych - odbierają takie smaki, jak: słodki, słony, gorzki, kwaśny i metaliczny. Cały system odbierania smaków służy do:

  • uruchomienia systemu trawiennego - wydzielania śliny, kwasów żołądkowych i soków trzustkowych,
  • zwiększenia uczucia przyjemności i sytości w trakcie jedzenia,
  • określania jakości jedzenia - oddzielania dobrze smakującego od źle, co może być sygnałem wskazującym odpowiednio brak lub obecność toksyn w pożywieniu.

Nagromadzenie toksyn może utrudnić regenerację kubków smakowych

Wyniki badań, przeprowadzone przez grupę naukowców szpitala Salpêtrière w Paryżu, potwierdziły, że substancje chemiczne występujące w dymie tytoniowym powodują upośledzenie smaku u palaczy i zmieniają strukturę grzybowatych brodawek smakowych na języku, które są skupiskiem kubków smakowych. Nie wiadomo jednak do końca, w jakim stopniu ograniczone zostaje odbieranie smaku oraz czy przerwanie palenia przywraca utracone zdolności i ile czasu może to zająć.

Analizie poddano 451 osób, które miały za zadanie rozpoznanie i określenie intensywności czterech podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, gorzkiego i słonego. Podczas testu podzielono uczestników na trzy grupy: palaczy, niepalących i byłych palaczy.

Rozróżnienie smaku słodkiego, kwaśnego i słonego nie było zależne od przynależności do którejś z grup, ale odebranie goryczki w smaku kawy, było wyraźnie osłabione wśród palących. Prawie 20% palaczy nie była w stanie poprawnie opisać smaku kawy, mimo, że receptory na języku normalnie bez problemu rozpoznają gorzki smak, nawet przy bardzo małym stężeniu. Wśród byłych palaczy 26,5% nie potrafiło zidentyfikować tego wrażenia smakowego, a wśród niepalących jedynie 13,4%.

Lider zespołu badawczego, Nelly Jacob, stwierdza, że należy kontynuować badania, by móc dokładniej opisać wpływ palenia na odbiór gorzkiego smaku. Wyniki mogą stać się decydującym czynnikiem wspomagającym rzucenie palenia, jak i zapobiegającym rozpoczynanie palenia. Ogólnie rzecz biorąc, warto bliżej się przyjrzeć i poznać sposób działania chemoreceptorów obciążonych działaniem toksyn zawartych w dymie tytoniowym.

Naukowcy uważają, że nagromadzenie substancji szkodliwych w organizmie, pochodzących z dymu tytoniowego, może znacznie zahamować regenerację kubków smakowych, nawet po przerwaniu palenia i dalej zakłócać poprawny odbiór bodźców smakowych.

Komentarze do: Kubki smakowe palaczy nie odbierają goryczki w kawie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz