Szukaj

Komórki macierzyste zespoją złamania

Podziel się
Komentarze0

Czy złamania w przyszłości będą goić się dzięki komórkom macierzystym? Taką nadzieję budzi projekt badaczy izraelskich, którzy właśnie wypróbowali swoją metodę na 24 pacjentach, którzy ucierpieli z powodu złamania kości piszczelowej. Rezultaty są obiecujące.Naukowcy pod przewodnictwem prof. Meir Liebergall, z wydziału chirurgii ortopedycznej uniwersyteckiego centrum szpitalnego Hadassah w Jerozolimie, podzielili swoją pracę na kilka etapów.

Najpierw, zrekrutowani uczestnicy zostali poddani klasycznej interwencji, która miała „zredukować” złamanie kości, poprzez założenie gwoździ bądź blaszek.

Miesiąc później pacjenci powrócili na salę operacyjną, aby lekarze mogli pobrać od nich szpik kostny i krew. Następnie badacze wyizolowali komórki macierzyste mezenchymalne, jak również płytki z próbek szpiku kostnego i z próbek krwi.


Składniki te zostały w następnym etapie połączone z rodzajem proteinowego proszku, który sprzyja gojeniu i zabliźnianiu kości. Stąd już była prosta droga do ostatniego etapu prac: wstrzyknięcie tej mieszanki w miejsce złamania.

Rezultaty? Jak zaobserwowali naukowcy, tempo zespajania złamanej kości było o wiele szybsze w grupie, w której zastosowano ten koktajl z komórek macierzystych, w porównaniu do grupy leczonej klasycznie.

W podsumowaniu do artykułu badacze piszą: - Dzięki tej procedurze możemy skrócić proces rekonwalescencji z 6 – 12 miesięcy do 2 – 3 miesięcy. Terapia komórkami macierzystymi ciężkich złamań w sposób znaczący redukuje czas zdrowienia.

Dzięki niej pacjenci mogą szybciej wrócić do normalnego życia i szybciej odzyskać zdolności motoryczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że finansowo jest to także dla nich bardziej opłacalne, ponieważ oznacza krótszy okres nieobecności w pracy.

Komentarze do: Komórki macierzyste zespoją złamania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz