Szukaj

Komórki macierzyste – nadzieja medycyny, szansa na lepsze życie

Podziel się
Komentarze0

Komórki macierzyste i regeneracyjne to nadzieja medycyny. Nowatorska metoda ich pozyskiwania z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, umożliwia regenerację tkanek, czyli stanowi milowy krok w przyszłość. Otwiera nowe możliwości i daje szanse na leczenie wielu schorzeń, które  do chwili obecnej były poza zasięgiem skutecznego leczenia. 


Metoda uważana jest za przełom w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej. Za jej pomocą można leczyć wiele schorzeń. Komórki macierzyste i regeneracyjne, które pozyskujemy od pacjenta, coraz częściej wykorzystuje się do leczenia chorób nowotworowych (m.in. białaczki), a także w chirurgii naczyniowej, rekonstrukcyjnej, plastycznej i estetycznej oraz w leczeniu rozległych oparzeń. Komórki te okazują się być również przełomem w przypadku leczenia zaburzeń związanych z dysfunkcją mięśnia sercowego. W stadium przedklinicznym są badania nad wykorzystaniem metody do leczenia m.in.: cukrzycy, udarów mózgu, Choroby Parkinsona, chorób nerek, urazów kostno-mięśniowych i rdzenia kręgowego, chorób płuc oraz wielu innych.

Współczesna nauka pozwala zbadać i wykorzystać bogate możliwości komórek macierzystych. Ich zdolności do różnicowania się w inne, dowolne komórki, dające początek tkankom i organom, jest ich największą zaletą. Komórki macierzyste, zwane komórkami pnia mają dwie zdolności odróżniające je zasadniczo od reszty komórek organizmu: potencjalnie nieograniczona liczba podziałów (samoodnawianie) oraz zdolność do przekształcania, różnicowania się w inne typy komórek. To sprawia, że są tak cenne dla współczesnej medycyny.

Zastosowanie komórek macierzystych i regeneracyjnych to również szansa dla tysięcy kobiet, które po tym jak dowiedziały się, że mają nowotwór musiały poddać się mastektomii. Nawet po pomyślnym leczeniu, odczuwają dyskomfort psychiczny - teraz pojawia się dla nich nadzieja – autoprzeszczep tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami ADRC*, dzięki któremu pierś zostaje zrekonstruowana.

Zabieg rekonstrukcji piersi poprzedza konsultacja z lekarzem doświadczonym w przeszczepianiu tkanki tłuszczowej  nt. potrzeb i oczekiwań pacjentki oraz możliwych i spodziewanych efektów. Lekarz zleca niezbędne badania (m.in. badania krwi oraz USG piersi).


– Zabieg, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w pełnym kontakcie z pacjentką, składa się z trzech etapów – mówi dr Krzysztof Szymański, specjalista chirurgii plastycznej z Kliniki Medycyna Urody w Warszawie. – Pierwszy etap to pobranie tkanki tłuszczowej  z kilku obszarów ciała – najczęściej są to uda lub brzuch pacjentki. W miejsce pobrania podaje się  płyn znieczulający i ułatwiający pozyskanie tkanki tłuszczowej. Tkanka do przeszczepu pobierana jest z wykorzystaniem urządzenia Body Jet i lipo kolektora, w którym następuje oddzielenie czystej tkanki tłuszczowej od płynnych elementów. Drugi etap to pozyskiwanie komórek macierzystych i regeneracyjnych. Komórki tkanki tłuszczowej poddaje się obróbce w urządzeniu Cellution 800/CRS. – Trzeci etap polega na zmieszaniu pobranych komórek tłuszczowych z pozyskanymi komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi oraz  podaniu tak otrzymanego graftu w pierś, w celu wypełnienia i wymodelowania – dodaje dr Krzysztof Szymański.


Cały zabieg trwa ok. 3- 4 godzin. Rekonwalescencja to sprawa indywidualna i trwa zwykle kilka dni. Po zabiegu pacjentka nosi specjalne ubranie uciskające okolicę, z której pobrana była tkanka tłuszczowa. Zabieg rekonstrukcji piersi jest ingerencją chirurgiczną w wyniku, której dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. W szczególnych przypadkach mogą wystąpić powikłania –np. krwiak lub dłużej utrzymujący się obrzęk. Decydując się na przeprowadzenie zabiegu bardzo ważny jest świadomy wybór renomowanej kliniki, która specjalizuje się w wykonywaniu takich zabiegów oraz lekarza, który przeprowadzi profesjonalnie  zabieg – pacjent musi mieć pewność, że jest w rękach fachowca.

Innowacyjność tej metody rekonstrukcji polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta i uzyskaniu z niej dużej ilości komórek macierzystych wraz z komórkami regeneracyjnymi w krótkim czasie (ok. 1,5 godz.). Istotą metody jest jednoczasowe pobranie, wyizolowanie i podanie materiału komórkowego. Tkanka nie jest nigdzie wysyłana ani hodowana, wszystko dokonuje się w trakcie jednego zabiegu. Metoda ma praktycznie nieograniczony potencjał zastosowania i stale poszerza się liczba wskazań.

W Polsce technologia firmy Cytori jest stosowana od nieco ponad roku. – Dotychczas w naszym kraju wykonano ok. 40 zabiegów. Były to: rekonstrukcje piersi po segmentectomii lub mastectomii, segmentectomia gruczołu piersiowego ze śródoperacyjną radioterapią, leczenie powikłań popromiennych, powiększanie piersi, estetyczne zabiegi twarzy oraz rekonstrukcja pourazowa podniebienia połączona z remodelingiem blizn twarzy – mówi dr Izabella Krawczak z firmy HAMMERmed. Metoda była również zastosowana u chorych z rozległymi oparzeniami w celu przyspieszenia procesu gojenia. Już wkrótce rozpoczną się prace badawcze nad zastosowaniem tej technologii w leczeniu przewlekłych ran w przebiegu cukrzycy.

Procedura nie jest refundowana przez NFZ. – Koszty zabiegu zależą od ośrodka wykonującego procedurę. Orientacyjne ceny w prywatnych klinikach wahają się w przedziale 18-24 tys. zł. Są jednak ośrodki publicznej służby zdrowia np. Klinika Chirurgii Onkologicznej w Lublinie, gdzie procedura jest bezpłatna. Dla wskazań rekonstrukcyjnych po zabiegach onkologicznych piersi, zostały przyznane dodatkowe środki z ministerstwa – dodaje dr Izabella Krawczak. W Europie metoda jest stosowana od ok. 3 lat. Najwięcej zabiegów wykonano we Włoszech (częściowo refundowane rekonstrukcje piersi), oraz w Niemczech, krajach skandynawskich, Turcji, Wlk. Brytanii. W każdym kraju obowiązują inne zasady refundacji, której nie podlegają jednak zabiegi medycyny estetycznej.

Komentarze do: Komórki macierzyste – nadzieja medycyny, szansa na lepsze życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz