Szukaj

Komary GMO przeciwko dendze w Malezji

Podziel się
Komentarze0

Po ostatniej serii testów, Malezja zdecydowała się na wypuszczenie w przyszłych tygodniach tysięcy komarów genetycznie zmodyfikowanych tak, aby ich długość życia była o wiele krótsza, niż normalnych komarów. Operacja ta ma na celu zatrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania się choroby denga. Poza jakimiś nieprzewidzianymi wydarzeniami, próby z komarami genetycznie zmodyfikowanymi będą miały miejsce pod koniec roku, wyjaśnia w wywiadzie dla Agence France Presse, malezyjski minister zdrowia Liow Tiong Lai.



Przewidywana co prawda już od jakiegoś czasu, ta pierwsza w historii operacja powinna była mieć miejsce jeszcze w ciągu tego października, ale została przesunięta, aby naukowcy mieli możliwość przeprowadzenia ostatniej serii testów w laboratorium.

Od dwóch do trzech milionów samców komarów z gatunku Aedes aegypti, który jest głównym wektorem wirusa choroby denga (flawirus), zostanie uwolnionych w naturze. Modyfikacje genetyczne, których są nosicielami, dotyczą znacznie ograniczonej długości życia ich potomstwa. Naukowcy w ten sposób spodziewają się zmniejszyć liczebność populacji tych insektów.

Zasada jest więc zupełnie różna od tej, jaką naukowcy sobie wyobrażali w walce przeciwko malarii, także za pomocą komarów genetycznie zmodyfikowanych. Jest to projekt pilotażowy, przy odrobinie szczęścia może zadziała, wyjaśnia Najib Razak, w czasie konferencji Światowej Organizacji Zdrowia w Malezji, jak donosi agencja Associated Press.

Zobacz również:



Szybkie postępownie choroby

Skuteczność takiej operacji pozostaje w rzeczywistości nieznana, tak samo jak możliwe konsekwencje dla ekosystemów. Wybór daty rozpoczęcia całej operacji oraz sposób jej przeprowadzenia zależy teraz od ministerstwa zasobów naturalnych oraz środowiska w Malezji. Denga postępuje bardzo szybko w tym kraju. Mówimy tutaj o zasygnalizowanych 37 000 przypadków, co stanowi 17-procentowy wzrost w stosunku do zeszłego roku. Sto siedemnaście osób zmarło od początku 2010 roku.

Pod koniec września 2010, minister zdrowia w Malezji oznajmił, iż śmiertelność związana z chorobą denga wzrosła aż o 53% w ciągu jednego roku. Rząd malezyjski tej jesieni zaczął więc bardzo poważnie brać sprawy we własne ręce. Siedemnastego września 2010, malezyjski minister zdrowia Liow Tiong Lai, ogłosił przedsięwzięcie natychmiastowych działań, mających na celu wyeliminowanie komarów, których poziom reprodukcji wydaje się teraz bardzo wysoki.

Liow Tiong Lai wskazał również na detrytus (jest to martwa materia organiczna, martwe szczątki roślin i zwierząt, na powierzchni gleby, na dnie zbiorników wodnych lub na wodzie), który stanowi idealne miejsce dla komarów z gatunku Aedes, które mogą tam składać swoje jaja. Detrytus to także idealne środowisko dla rozwoju larw komarów.

Komentarze do: Komary GMO przeciwko dendze w Malezji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz