Szukaj

Keryx zrewolucjonizuje rynek farmaceutyczny?

Podziel się
Komentarze0

Firma Keryx Biopharmaceuticals Inc ogłosiła, że późne fazy eksperymentów nad lekiem Zerenex osiągnęły główny cel założony w badaniach dotyczących obniżenia poziomu fosforanu we krwi. Poziom fosforanu we krwi zwiększa się, gdy obniża się wydajność nerek. Keryx testuje Zerenex jako lekarstwo na podwyższone stężenie fosforanu i hiperfosfatemii u pacjentów z końcowym stadium chorób nerek, poddanych dializie.Leki spowodowały istotną statystycznie redukcję poziomu fosforanu we krwi w okresie 4 tygodni.

Zerenex okazał się mieć dodatkowe plusy: zwiększa poziom dwóch białek we krwi i redukuje zapotrzebowanie na żelazo i środek stymulujący erytropoezę (środek używany do stymulowania produkcji czerwonych krwinek).

Obniżone funkcje nerek często prowadzą do anemii.

Wyniki ukazały wiele korzyści. Nie tylko spełniają założony cel badań, ale przynoszą dodatkowe plusy. Wydaje nam się, że ewentualne ryzyko związane z tym lekiem (kwestia zatwierdzenia i zaistnienia na rynku farmaceutycznym) gwałtownie spada, mówi Jason Kolbert, analityk w Maxim Group.

Spółka planuje złożyć wniosek o prawne zezwolenie na wydanie leków w Stanach Zjednoczonych i Europie w drugim kwartale 2013 roku.


Zerenex jest testowany także na pacjentach w umiarkowanym stadium zaawansowania przewlekłych chorób nerek, niewymagających dializy.

Jeśli Zerenex zostanie zatwierdzony, będzie konkurencją dla Renagel i Renvela – obydwa są produkowane przez spółkę Sanofi (Genzyme). Fosfrenol firmy Shire Plc i PhosLo firmy Fresenius Medical Care również dążą do uzyskania udziału na rynku w tej kategorii.

Leki te nazywane są spoiwami fosforanowymi, jako że wiążą się z fosforanem w przewodzie pokarmowym i zapobiegają jego absorpcji przez organizm.

Naszym zdaniem, wiele zalet Zereneksu ukazanych w tych wynikach umieści go - jeśli zostanie zatwierdzony - na wyższej pozycji niż Renvela, i lek zyska pozycję lidera rynku w dziedzinie spoiwa fosforanowego, mówi Ed Arce analityk w MLV & Co Investment Research.

Maxim Group's Kolbert twierdzi, że nawet przy współczesnych standardach opieki medycznej, przy obecności takich leków jak PhosLo czy Renvela, Zerenex przyniesie inne korzyści dla zdrowia i przemysłu farmakologicznego.

Od początku mówiliśmy, że Zerenex jest jedynym lekiem wiążącym fosforan, który najprawdopodobniej może być używany do leczenia innych powikłań związanych z chorobami nerek  - w tym przypadku anemii - i do generowania nowych korzyści, powiedział na telekonferencji Ron Bentsur (Keryx CEO).red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Keryx zrewolucjonizuje rynek farmaceutyczny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz