Szukaj

Japonia ogłasza, iż odkryto tam pierwszy przypadek superbakterii

Podziel się
Komentarze0

Japonia potwierdza, iż w tym kraju stwierdzono pierwszy przypadek zarażenia superbakterią. Chodzi tutaj o mężczyznę, który poddał się wcześniej leczeniu medycznemu w Indiach, jak oznajmił kilka dni temu jeden z urzędników Ministerstwa Zdrowia. Gen superbakterii, znany już pod nazwą NDM-1, został wykryty u mężczyzny w wieku mniej więcej 50 lat, powiedział Kensuke Nakajima z Ministerstwa Zdrowia.Naukowcy potwierdzają, iż ten supergen, który wydaje się być rozpowszechniony szczególnie w Indiach, wpływa na bakterie, czyniąc je odpornymi praktycznie na wszystkie znane antybiotyki. Bakterie odporne na leki nie są nowością. Wiele tych mikroorganizmów jest odpornych na pierwszy odkryty antybiotyk w historii, czyli na penicylinę, tak samo jak na kolejne nowe generacje leków. Przypomnijmy, że to właśnie nadużywanie antybiotyków albo używanie ich w niewłaściwy sposób, wywołało ten ogromny problem i doprowadziło do pojawienia się superbakterii.

W badaniu opublikowanym w sierpniu w medycznym przeglądzie The Lancet, naukowcy potwierdzili, że możliwość, iż gen NDM-1 stanie się problemem światowego zdrowia publicznego, jest ogromna. Człowiek zarażony tym genem w Japonii został hospitalizowany w kwietniu 2009 roku, po swoim powrocie z Indii, gdzie poddał się leczeniu medycznemu. Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia odmówił jednakże powiedzenia, jakiego rodzaju było to leczenie, powołując się na poszanowanie życia prywatnego pacjenta.

Zobacz również:Człowiek ten cierpiał po powrocie na bardzo silną gorączkę, w efekcie czego został hospitalizowany w Tochigi, na północ od Tokio. Ze szpitala został wypisany w październiku 2009 roku. Uniwersytecki  szpital Dokkyo Medical University Hospital zachował próbkę superbakterii pobranej od tego pacjenta. Następnie szpital ten przebadał próbkę pod wpływem ostatnich rewelacji opublikowanych w The Lancet. Japoński minister zdrowia, kiedy tylko dowiedział się o odkryciu, natychmiast zarządził przeprowadzenie śledztwa w całym kraju, prosząc lokalne władze sanitarne oraz szpitale o sprawdzenie, czy nie ma dowodów na wystąpienie innych tego rodzaju infekcji.

Poza Indiami, superbakterię wykryto także, w mniejszym stopniu, w Kanadzie, w Stanach Zjedoczonych, w Australii, w Holandii, w Szwecji oraz w Zjednoczonym Królestwie. Naukowcy potwierdzają, iż ponieważ wielu obywateli Ameryki Północnej oraz Europy udaje się do Indii bądź Pakistanu w celu poddania się tam zabiegom medycznym, takim jak chirurgia estetyczna, jest bardzo prawdopodobne, że ten groźny gen rozprzestrzeni się po całym świecie.

Odporność bakteryjna na antybiotyki jest problemem zdrowia publicznego, który stale narasta. Może on poważnie szkodzić kontroli chorób, takich jak zakaźne choroby układu oddechowego albo dezynteria, według Światowej Organizacji Zdrowia.

Komentarze do: Japonia ogłasza, iż odkryto tam pierwszy przypadek superbakterii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz