Szukaj

Jak prawidłowo postawić bańki?

Podziel się
Komentarze0

Stawianie baniek to stara, tradycyjna metoda leczenia stosowana od wieków. Ogniowe szklane bańki to prosty i efektywny sposób w walce z chorobami. Zbieg nazywany jest również terapią próżniową, pomaga zwalczać przeziębienie i inne infekcje dróg oddechowych.

Jak prawidłowo postawić bańki?

Używane są także do masażu relaksującego, który korzystnie wpływa na stres, napięcie i zmęczenie. Przed zastosowaniem tej metody należy się dobrze zapoznać z jej regułami, zachowując dużą ostrożność, aby nie poparzyć pacjenta.

Jak prawidłowo stawiać bańki?

Początkowo należy umyć bańki w ciepłej wodzie, a następnie osuszyć - temperatura wody powinna wynosić od 35-40 stopni Celsjusza. Skórę powinna być lekko natłuszczona W przypadku leczenia neuralgii lub zespołów bólowych można posmarować skórę maścią o przeciwzapalnym działaniu. Na specjalny pędzelek zwany kwaczem o długości 15 cm należy nawinąć wacik po czym namoczyć go w spirytusie.

Bańkę zbliżyć bokiem do pacjenta chorego, po czym żwawym, pewnym ruchem omiatać ją wewnątrz płonącym wacikiem, natychmiast przykładając do ciała pacjenta. Prawidłowo postawiona bańka musi być mocno przyssana do skóry. Kiedy postawione zostaną już wszystkie bańki, odczekujemy 15-20 minut, po czym należy je zdjąć. Bańki należy lekko przechylić, jednocześnie naciskając skórę przy ich brzegach. Należy tą czynność wykonać spokojnie i ostrożnie, bez niepotrzebnej gwałtowności. Po ukończonym zabiegu pacjent powinien odpoczywać w łóżku przez następne trzy dni. Po upływie tego czasu powinien zregenerować swoje siły.

Warunki stawiania baniek

Zabieg najlepiej wykonywać co drugi dzień, choć w przypadku występowania intensywnego bólu można częściej.

Lecznicze bańki uśmierzające ból stawia się dokładnie w tym miejscu, gdzie ów ból występuje. W przypadku leczenia przeziębienia, bańki stawia się na plecach oraz bokach klatki piersiowej. Dla lepszego rezultatu należy przykładać bańki w miejscach akupunkturowych, zalecanej w instrukcji załączonej w opakowaniu. Dzięki temu równowaga energetyczna organizmu szybciej zostanie odnowiona.

Bańki pomagają w leczeniu schorzeń takich jak :

  • nieżyty górnych dróg oddechowych, astmy, zapalenie płuc, oskrzeli
  • krwiaki i bóle pourazowe,
  • mięśniobóle oraz nerwobóle,
  • choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej
  • choroby układu moczowo - wydalniczo - płciowego
  • choroby układu nerwowego
  • impotencja,
  • niestrawność

Stawianie baniek u dzieci

Leczenie bańkami stosuje się u dzieci, które ukończyły co najmniej pierwszy rok życia. Skórę należy posmarować kremem, aby nie była zbyt napięta, po czym stawia się zaledwie 6 małych baniek. Zazwyczaj po trzy bańki po każdej stronie pleców. Trzymanie baniek  trwa przez około 10 minut, dziecko musi być opatulone w koc. Po wykonanym zabiegu powinno się wypoczywać w łóżku przez co najmniej trzy dni.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Jak prawidłowo postawić bańki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz