Szukaj

Infekcje E. coli: większe ryzyko nadciśnienia, problemów z nerkami oraz chorób serca

Podziel się
Komentarze1

Tysiące osób, które każdego roku łapią bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego, wywołane przez bakterię E.coli, są bardziej narażone, na dłuższą metę, na ucierpienie z powodu nadciśnienia, problemów z nerkami oraz z powodu chorób serca. Badacze z Ontario doszli do takiego stwierdzenia, analizując dane pochodzące z tragedii, która zdarzyła się w Walkerton, w Ontario w Kanadzie, w 2000 roku.Blisko 2 300 osób ucierpiało z powodu infekcji układu pokarmowego, po wypiciu wody skażonej bakterią Escherichia coli (E. coli, szczep O157:H7) oraz bakterią Campylobacter. Na 1 977 kobiet i mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, 1 067 doświadczyło przynajmniej jednego kryzysu związanego z ostrymi zakażeniami przewodu pokarmowego. W tej liczbie, 378 osób zostało otoczone opieką lekarską.

Analizując przez 8 lat stan zdrowia uczestników badania, naukowcy odkryli, że ci, którzy ucierpieli z powodu bakteryjnego zakażenia przewodu pokarmowego, byli o 33% bardziej narażeni na ucierpienie dodatkowo z powodu nadciśnienia, niż uczestnicy badania, którzy nie doświadczyli tego rodzaju infekcji.

Dodatkowo, uczestnicy, którzy ucierpieli z powodu bakteryjnego zakażenia przewodu pokarmowego, byli także 3 razy bardziej narażeni na doświadczenie niewydolności nerek, a także 2 razy bardziej podatni na zawał mięśnia sercowego, na wystąpienie zastoinowej niewydolności serca albo udaru mózgu.

Zobacz również:Badanie opublikowane w 2006 roku ujawniło, że dzieci z Walkerton, które zostały zarażone bakteryjną infekcją układu pokarmowego, nie doświadczyły takich samych komplikacji na poziomie nerek, jak te, które zostały zaobserwowane u dorosłych. Kiedyś, lekarze szczególną uwagę poświęcali dzieciom. Według autorów obecnego badania, możliwe jest, iż większa liczba dorosłych ludzi ucierpiała z powodów niewydolności nerek, ponieważ nie było odpowiedniego leczenia, które w innych okolicznościach ograniczyłoby uszkodzenia.

Obecne badania potwierdzają znaczenie bardzo bliskiej obserwacji lekarskiej osób, które padły ofiarą zatrucia pokarmowego bakterią E.coli. Taka obserwacja mogłaby pomóc zapobiec albo ograniczyć choroby nerek oraz choroby serca i układu krążenia, podsumowują badacze.

Szczep bakterii E. coli O157:H7 wywołuje każdego roku w Stanach Zjednoczonych od 50 000 do 120 000 przypadków bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego, spośród których 2 000 wymaga hospitalizacji, a 60 kończy się śmiercią. Natomiast, nie istnieją żadne dane kanadyjskie na ten temat.

Tragedia w Walkerton była największym skażeniem wody pitnej w całej historii Kanady. Blisko 2 300 z 4 800 mieszkańców z tego niewielkiego miasteczka w Ontario zostało zatrutych, a 7 osób spośród nich zmarło. Od tej pory naukowcy studiują efekty działania bakterii E. Coli na zdrowie tej małej społeczności.

Komentarze do: Infekcje E. coli: większe ryzyko nadciśnienia, problemów z nerkami oraz chorób serca (1)

krychaa
krychaa 17-12-2010 20:39

E. coli groźna dla pęcherza

1

kiedyś miałam E.Coli w pęcherzu - nie polecam! myślałam, że się tej bakterii nigdy nie pozbędę. w końcu urolog mi przepisał kilka środków na to i się skończyło :) ale i tak do tej pory biorę zapobiegawczo od czasu do cza... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze