Szukaj

Infekcje amebowe: testy laboratoryjne pokazują skuteczność leku przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów

Podziel się
Komentarze1

Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów w San Francisco (UCSF) oraz w San Diego (UC San Diego) po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych oraz testów na zwierzętach odkryli, że zatwierdzony lek przeciwko zapaleniu stawów, okazał się skuteczny także w przypadkach zakażeń amebami. Oznacza to, że niska dawka taniego leku może zwalczać infekcje amebowe, które powodują dyzenterię u ludzi na całym świecie.Tym samym, lek auranofin zyskał sobie status leku sierocego (Orphan Drug Satus) przyznawany przez Food and Drug Administration w Stanach Zjednoczonych.

Zespół naukowy planuje teraz rozpocząć próby kliniczne, aby móc leczyć infekcje amebowe oraz zarażenie pasożytami Giardia lamblia (ogoniastek jelitowy) u ludzi.

Naukowcy stwierdzają: w przeprowadzonych przez nas testach laboratoryjnych oraz badaniach na dwóch gryzoniach auranofin zahamował rozwój pasożyta Enatmoeba histolvtica. Oznacza to, że warto przebadać działanie istniejących leków w nowych wskazaniach, a przede wszystkim w chorobach do tej pory zaniedbywanych.

Badania te mają być opublikowane w czerwcowym wydaniu przeglądu naukowego Nature Medicine.

Współautor tego badania, doktor James McKerrow, profesor patologii na UCSF Sandler Center for Drug Discovery stwierdza: kiedy szukamy nowych leków dla rozwijającego się świata, zaczynamy od leków, które już zostały zatwierdzone. Jeżeli okazuje się, że dostępny na rynku lek zabija tego typu pasożyty, omijamy cały skomplikowany proces zatwierdzania. W ten sposób, taki medykament staje się szybko dostępny na całym świecie.


Każdego roku, 50 milionów ludzi na całym świecie zaraża się amebami w wyniku spożycia skażonej wody albo jedzenia. Tym samym, infekcje te są trzecią wiodącą przyczyną chorób oraz czwartą wiodącą przyczyną zgonów spowodowanych zakażeniami pasożytami na całym świecie. Liczba zgonów, szacowana na 70 tys. rocznie, dotyczy głównie krajów rozwijających się.


Pasożyt Giardia lamblia z kolei zaraża od 6% do 8% wszystkich dzieci w  krajach rozwijających się. Objawami zarażenia są skurcze w jamie brzusznej, odwodnienie i biegunki.

Infekcje spowodowane przez ameby oraz pasożyty Giardii leczy się zazwyczaj antybiotykiem metronidazol, który jednak powoduje często skutki uboczne, takie jak: mdłości, zawroty głowy, wymioty czy bóle głowy.

Auranofin jest stosowany od 1985 roku, jako lek przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów u osób dorosłych. Jest to lek doustny, zażywany dwa razy dziennie. Aktualne badania laboratoryjne pokazały, że auranofin może być nawet dziesięć razy skuteczniejszy niż bieżące terapie przeciwko dyzenterii. Może być on podawany w mniejszych dawkach, raz dziennie, albo nawet rzadziej.

Zespół badaczy z UC San Diego przeprowadził z kolei badania na modelu myszy z amebą w jelicie grubym oraz na modelu chomika, który pokazywał wpływ infekcji amebowej na wątrobę.

W obydwu testach, lek okazał się najskuteczniejszym środkiem jaki dotąd był stosowany w tego typu zakażeniach.  Auranofin w sposób znaczący zredukował liczbę pasożytów, uszkodzenia związane z zapaleniem organów wewnętrznych, a także rozmiar wrzodów wątrobowych; w dodatku podany był w bardzo małych dawkach.

Główny autor tego badania, doktor Anjan Debnathz z UCSF, mówi: jest to lek, który można dostać w każdym kraju.  Cena leku, biorąc pod uwagę dawkowanie jakie zostało zastosowane w badaniach laboratoryjnych, wynosi w przybliżeniu 2,5$ za dawkę, a nawet mniej. Niski koszt zakupu leku ma duże znacznie dla ludzi mieszkających w krajach rozwijających się, którzy najbardziej go potrzebują.

Komentarze do: Infekcje amebowe: testy laboratoryjne pokazują skuteczność leku przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze