Szukaj

Grypa: szczepionka chroni przed wirusami dzięki terapii genowej

Podziel się
Komentarze0

Według badania, które ukazało się w magazynie Science Translational Medicine, terapia genowa może chronić przed pandemicznymi wirusami grypy. Wystarczyła jedna dawka szczepionki, aby skutecznie uchronić ssaki – myszy i fretki laboratoryjne – przed wirusami grypy H5N1 i H1N1, które są odpowiedzialne za śmiertelne infekcje. Co więcej, gryzonie udało się uodpornić także przeciwko grypie hiszpańskiej, która w 1918 zabiła ponad 50 mln ludzi na całym świecie.Prace zrealizowali naukowcy z Uniwersytetu of Pennsylvania, którzy wyjaśniają, że adenorwirusy skojarzone, użyte w szczepionce do przenoszenia genów, nie są patogenne i istnieją u ludzi oraz naczelnych.

Z tego względu są ekstremalnie interesujące i obiecujące w walce z grypą. Kiedy dostaną się do organizmu, są w stanie aktywować przeciwciała, które neutralizują wirusy grypy.

Prof. Maria Lambris, jedna z autorek badania, dorzuca: - W naszej technice nowością jest to, że wykorzystaliśmy skojarzonego adenowirusa, który z łatwością i skutecznie przenosi szczepionkę profilaktyczną w drogach nosowych.


Przeciwciała od dawna są stosowane przeciwko rakowi i chorobom autoimmunologicznym, ale znajdują raczej niewielkie zastosowanie w walce z chorobami zakaźnymi. Nowa technika pozwala opracować szybko profilaktyczną szczepionkę przeciwgrypową mniejszym kosztem, łatwą do podania.

Eksperymenty Amerykanów pokazują, że taka technika jest skuteczna u zwierząt i można ją zastosować do zwalczania wszystkich wirusów patogennych albo czynników bioterroru, przeciwko którym istnieją przeciwciała.

Trzeba jeszcze przeprowadzić badania na człowieku, aby przekonać się, czy szczepionka genowa będzie chronić także ludzi.

Dr James Wilson z University of Pennsylvania dodaje: - Rozwój tej techniki jest bardzo ważny, biorąc pod uwagę pojawienie się wirusa H7N9 w Chinach, zabójczego dla ludzi. Ale pozwoli ona także na opracowanie terapii przeciwko innym zakaźnym chorobom wirusowym.

Komentarze do: Grypa: szczepionka chroni przed wirusami dzięki terapii genowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz