Szukaj

Gry video pomagają dzieciom z porażeniem mózgowym

Podziel się
Komentarze0

Podobnie jak w przypadku ich zdrowych rówieśników, dzieci z porażeniem mózgowym mogą spędzać zbyt wiele czasu przy grach video. U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (CP) może to doprowadzić do zwiększonego ryzyka nadwagi lub problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Grupa naukowców odkryła, że niektóre gry video, takie jak Nintendo Wii umożliwiając graczowi różnego rodzaju aktywność fizyczną, mogą pełnić ważną rolę w terapii rehabilitacyjnej. Ich badania zostały opublikowane w magazynie Archives of Physical Medicine and Rehabilitation.Tego typu gry oferują niedrogi i powszechnie dostępny na rynku system, który odpowiednio ukierunkowany, może zostać wykorzystany do realizacji określonych celów terapeutycznych. Pomimo tego, że nasze badania nie wykazują, iż tego typu rozrywkę można traktować jako zamiennik dla bardziej intensywnego wysiłku fizycznego to niektóre gry mogą wspomóc terapię skoncentrowaną na konkretnych stawach i ruchach - mówi główny badacz Elaine Biddiss

W badaniu wzięło udział 17 dzieci z porażeniem mózgowym. Grały one w 4 gry na konsole Wii: kręgle, tenis, boks oraz Dance Dance Revolution. W czasie rozgrywek ich aktywność fizyczna była stale monitorowana. Naukowcy oceniali intensywność aktywności fizycznej, terapeutyczny potencjał gry AVG oraz praktyczne czynniki odnoszące się do korzystania z AVG dla promocji aktywności fizycznej.


Ustalono, że dzieci z łagodnym porażeniem mogą osiągnąć umiarkowany poziom aktywności fizycznej w czasie zabawy z grami AVG, które wymagają pełnych ruchów ciała, takich jak Wii Boxing i DDR, ale aktywność ta nie jest wystarczająca do budowy wytrzymałości lub siły. Dzieci wykazały jednak wysoki poziom zadowolenia, co zwiększa neuroplastyczność.

Naukowcy odkryli, że niektóre gry, takie jak Wii boxing, mogą być dobrym wyborem dla poprawy szybkości ruchów nadgarstka. Jest to ważne dla dzieci z MPD, ponieważ często mają trudności z motoryką i zakresem ruchów.

Choć Wii nie zastępuje uporządkowanych ćwiczeń i fizykoterapii, może zachęcić dzieci z porażeniem mózgowym do aktywności fizycznej i stosowania złożonych czynności motorycznych. Istnieje wiele możliwości dla dalszych badań. Przyszły rozwój i optymalizacja AVG może stworzyć wirtualne środowisko umożliwiające wykonywanie skutecznych ćwiczeń rehabilitacyjnych w domowym zaciszu - podsumowuje dr Biddiss.

Komentarze do: Gry video pomagają dzieciom z porażeniem mózgowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz