Szukaj

Gruźlica: ograniczenie ognisk zapalnych korzystne dla całego świata

Podziel się
Komentarze0

Redukcja transmisji gruźlicy w tzw. „geograficznych gorących punktach”, gdzie jest największy poziom infekcji, może w sposób znaczący obniżyć globalne poziomy transmisji tej choroby, według badania naukowców ze szkoły medycznej Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Stanach Zjednoczonych.Analiza danych pochodzących z Rio de Janeiro w Brazylii pokazała, że redukcja infekcji TB (Tuberculosis) w trzech „gorących punktach” zredukowałaby poziom infekcji dla całego miasta o 9,8% w ciągu pięciu lat. Na przestrzeni 50 lat, poziom ten mógłby się obniżyć o całe 29% (dokładniej o 29,7% w społeczności generalnej, a o 62,8% w samym gorącym punkcie).

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym PNAS.

Doktor David Dowdy, główny autor tego badania oraz asystent profesora na wydziale epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, wyjaśnia - namierzanie takich kluczowych "gorących punktów" jest dobrym sposobem na zredukowanie transmisji chorób takich jak AIDS i malaria, ale jest mniej akceptowane w przypadku gruźlicy. Nasze odkrycia sugerują, że "gorące punkty", w których żyje 6% miejskiej populacji, mogą być odpowiedzialne za 35% (a nawet więcej) bieżących transmisji TB. Kontrolowanie gruźlicy w tych punktach może mieć długoterminowy wpływ na zachorowalność na łonie całej społeczności.

Zobacz również:Do swojego badania dr Dowdy opracował matematyczne modele transmisji TB, posługując się danymi z Rio de Janeiro. Każdy z tych modeli testował inny scenariusz dla transmisji gruźlicy między danym gorącym punktem a resztą społeczności.

Badacze wzięli również pod uwagę koinfekcję HIV.

Gruźlica zaraża ponad 8 800 000 ludzi na całym świecie. Rocznie zabija do 1 400 000 osób. Choroba ta jest znana z tego, że tworzy tak zwane „ogniska zapalne” na łonie danej społeczności, charakteryzującej się biedą, zatłoczeniem oraz innymi chorobami, takimi jak AIDS.

Niemniej jednak transmisja gruźlicy wydaje się być bardziej jednorodna niż w wielu innych chorobach zakaźnych, w którch 20 procent populacji może wygenerować do 80 procent zakażeń.

Doktor David Dowdy stwierdza - gruźlica może nie być posłuszna tej zasadzie 80/20, którą oberwujemy w chorobach pasożytniczych albo w chorobach przenoszonych drogą płciową. Ale zasada 35/6 zaobserwowana w naszym badaniu sugeruje, że namierzanie „gorących punktów” jest w dalszym ciągu najlepszym sposobem na kontrolowanie gruźlicy.

Komentarze do: Gruźlica: ograniczenie ognisk zapalnych korzystne dla całego świata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz