Szukaj

Gronkowiec złocisty: dlaczego znajduje się w nosie?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z School of Biochemistry and Immunology i z Department of Microbiology na Trinity College Dublin właśnie zidentyfikowali mechanizm, poprzez który bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) kolonizują nasze nosy. Badanie ukazało się w Plos Pathogenes.Okazuje się, że proteina zwana ClfB (clumping factor B), znajdująca się na powierzchni gronkowców, ma wysoką zgodność z proteiną skóry zwaną loricrin.

Gronkowiec złocisty to groźna bakteria, mogąca spowodować ciężkie choroby inwazyjne. Jest ona powszechnym powodem do niepokoju w szpitalach, gdzie wiele infekcji jest powodowanych przez gronkowca MRSA, czyli odpornego na metycylinę, szeroko stosowany antybiotyk.

Co ciekawe, gronkowiec na stałe kolonizuje ok. 20% ludzkiej populacji, wiążąc się z komórkami jamie nosowej. Taka kolonizacja oznacza predyspozycje do infekcji, a więc zrozumienie tego mechanizmu jest ważne.

Zobacz również:Już wcześniej wykazano, że ClfB promuje kolonizację ludzkiego nosa przez S. aureus. Nowe badanie zaś identyfikuje mechanizm, poprzez który ClfB ułatwia tę kolonizację.

Oczyszczona ClfB wiąże białko loricrin z wielką zgodnością, a ta interakcja okazała się kluczowa dla skutecznej kolonizacji nosa gryzoni.

U myszy zaś, u których wyłączono loricrin, kolonizacja okazała się o wiele mniej poważna.

Kiedy zaś u gronkowca wyłączono ClfB, okazało się, że kolonizacja w ogóle nie jest możliwa.

A w końcu, rozpuszczalna proteina loricrin zredukowała wiązanie się gronkowca z komórkami w nosie u człowieka, a donosowa administracja loricrin zredukowała kolonizację u myszy.

Autorka badania, dr Rachel McLoughlin, mówi: białko loricrin to ważny gracz gronkowcowej kolonizacji nosa. Odkrycie to oferuje nowe perspektywy rozwoju strategii terapeutycznych, które zredukują ciężar infekcji gronkowcowych.

Komentarze do: Gronkowiec złocisty: dlaczego znajduje się w nosie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz