Szukaj

Geny schizofrenii związane z utratą IQ?

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy są genetycznie bardziej zagrożeni zachorowaniem na schizofrenię, mają także większe ryzyko spadku ilorazu inteligencji wraz z wiekiem, nawet jeżeli ostatecznie na schizofrenię nie chorują. Naukowcy z University of Edinburgh stwierdzają, iż ich odkrycia te mogą prowadzić do głębszego zrozumienia genów schizofrenii i ich wpływu na funkcje mózgu w ciągu życia ludzkiego.Wykazali także, że geny związane z tą chorobą wpływają na ludzi także w inny ważny sposób, nie tylko powodując samo zaburzenie.

Badacze posłużyli się analizą genetyczną, aby porównać geny i IQ ponad 1 000 ludzi z Edynburga, którzy zostali przetestowani pod kątem funkcji kognitywnych w 1947 roku, w wieku 11 lat, a następnie w wieku ok. 70 lat.

Dzięki temu obliczyli genetyczne prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię dla każdego uczestnika, mimo że w grupie żadna osoba nie rozwinęła tego zaburzenia.


Następnie porównali IQ ludzi z wysokim i niskim zagrożeniem zachorowania na schizofrenię.

Okazało się, że nie było żadnej różnicy w wieku 11 lat, ale ludzie z większym genetycznym ryzykiem choroby mieli nieco niższe IQ w wieku 70 lat.

Ludzie, którzy mieli więcej genetycznych powiązań ze schizofrenią, doświadczali także większego spadku IQ w ciągu życia, niż ludzie z mniejszym genetycznym powiązaniem z chorobą.

Ian Deary z University of Edinburgh, który kierował tym badaniem, mówi: zachowanie zdolności poznawczych w miarę starzenia jest ważne dla samodzielnego życia. Jeżeli natura obciążyła daną osobę genami schizofrenii, istnieje lekkie, ale wykrywalne, pogorszenie funkcji poznawczych między dzieciństwem a starszym wiekiem.

Andrew McIntosh z tej samej uczelni dodaje: kolejne badania nad tymi genami pozwolą zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do spadku poznawczego u ludzi wraz z wiekiem.

Komentarze do: Geny schizofrenii związane z utratą IQ?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz