Szukaj

Geny odpowiedzialne za schorzenia psychiczne

Podziel się
Komentarze0

Badania zamieszczone dnia 3 stycznia 2013 roku na łamach czasopisma Cerebral Cortex wykazały, że niektóre zmiany na mózgu wywoływane określonymi kombinacjami genetycznymi, które są bezpośrednio łączone z chorobami takimi jak Alzheimer, schizofrenia oraz autyzm, mogą być wykryte już u noworodków.Doktor Rebecca C. Knickmeyer z University of North Carolina School of Medicine, która przewodzi ekipie badawczej powiedziała, że rozwój mózgu w okresie prenatalnym może mieć bardzo istotny wpływ na naszą kondycję psychiczną w całym naszym życiu.

Na potrzebę badań u 272 niemowląt przeprowadzono rezonans magnetyczny zaraz po tym, jak przyszły na świat.

Następnie DNA każdego z nich poddane zostało analizie polegającej na zbadaniu 10 najczęstszych kombinacji 7 genów, które odpowiadają za strukturę mózgu u dorosłych.


Uważa się również, że geny te mogą mieć wpływ na choroby, takie jak schizofrenia, zaburzenia dwubiegunowe, autyzm, choroba Alzheimera, depresja oraz zaburzenia lękowe.

W przypadku kilku polimorfizmów, jak np. kombinacja genu APOE, który jest powiązany z występowaniem choroby Alzheimera, zmiany w mózgach niemowląt wyglądały niezwykle podobnie do zmian mózgowych, które stwierdzono u dorosłych.

Odkrycie to może się przyczynić do opracowania zupełnie nowatorskiego sposobu zapobiegania występowaniu wcześniej wspomnianych schorzeń, poprzez interwencję już we wczesnych stadiach życia jednostek potencjalnie zagrożonych.

Niemniej jednak reguła ta nie sprawdza się w przypadku wszystkich polimorfizmów, które poddano badaniu.

Pod lupe wzięto między innymi dwa różne warianty genu o nazwie DISC1.

Jeden z nich, noszący sygnaturę rs821616, wyglądał podobnie zrówno w mózgach dzieci, jak i dorosłych. Nie stwierdzono jednak żadnego podobieństwa w przypadku kombinacju tego samego genu o numerze rs6675281.

Komentarze do: Geny odpowiedzialne za schorzenia psychiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz