Szukaj

Francja: pigułka przeciwko otyłości nie jest już dostępna w sprzedaży

Podziel się
Komentarze0

Alli, czyli lek odchudzający sprzedawany bez recepty we Francji od 2009, nie będzie już dostępny w francuskim rynku, jak poinformował producent leku GSK. Według komunikatu, z lekiem wiąże się ryzyko ostrej niewydolności nerek.Jednak Alli będzie dostępny w dalszym ciągu w innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Lek Alli zawiera 60 mg orlistatu.

W 2011, agencja ANSM (Agence française du médicament, francuska agencja leków) przestrzegała przed ryzykiem poważnej choć rzadkiej dolegliwości wątroby, w trakcie terapii odchudzającej z użyciem pigułek z orlistatu.

Już wtedy molekuła ta znalazła się na liście leków objętych wzmocnionym nadzorem we Francji.

W marcu 2012 Europejski Urząd ds. Leków (EMA) potwierdził, że stosunek korzyść/ryzyko orlistatu pozostawał pozytywny w leczeniu nadwagi, w powiązaniu z dietą.


Według niezależnego medycznego przeglądu Prescrire, skuteczność molekuły jest jednak ograniczona – utrata o ok. 3,5 kg więcej w stosunku do placebo, w okresie od 12 do 24 miesięcy.

Natomiast skutki uboczne orlistatu to:

- zaburzenia jelitowe, powiązane z eliminacją tłuszczów we krwi, głównie na początku leczenia;

- zaburzenia lękowe;

- zaburzenia pracy trzustki;

- zaburzenia pracy wątroby;

- według przeglądu Precrire, orlistat ogranicza też skuteczność wielu leków.

Inny produkt na bazie tej molekuły, Xenical, produkowany przez firmę Roche, pozostaje w dalszym ciągu dostępny we Francji, ale jedynie na receptę. Zawiera 120 mg orlistatu i wskazany jest w leczeniu otyłości i nadwagi, które są powiązane z innymi czynnikami ryzyka.

Komentarze do: Francja: pigułka przeciwko otyłości nie jest już dostępna w sprzedaży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz