Szukaj

Francja: alkomat wymagany w każdym samochodzie

Podziel się
Komentarze0

Od początku lipca tego roku, wszyscy kierowcy we Francji muszą mieć co najmniej jeden alkomat, chemiczny bądź elektroniczny w swoim samochodzie. Nowe zarządzenie, ogłoszone w Journal officiel w dniu 1 marca 2012 roku, ma na celu ograniczenie śmiertelności w wypadkach drogowych.Czy taka inicjatywa rzeczywiście okaże się skuteczna w momencie, kiedy większa część populacji wyjeżdża na wakacje?

Alkomat musi spełniać warunki ważności określone przez producenta, to znaczy, datę ważności oraz znak certyfikacji lub zgodności.

Trzeba również wiedzieć, że:

• Koszt testu oddechowego chemicznego oznaczonego "francuska norma" (NF X 20 702) wynosi od 1 do 3 euro. Alkomat chemiczny jednorazowy ma trwałość około 2 lat. Warunki przechowywania: od + 10 ° C do + 40 ° C;


• koszt elektronicznego alkomatu (NF X 20 704) wynosi ponad 100 euro (dodane roczne koszty audytu i analizy porównawczej).

Gdzie można kupić alkomat?

Aparatura ta jest dostępna w wielu punktach sprzedaży we Francji. Alkomaty chemiczne można dostać w sklepach wielkopowierzchniowych, aptekach, sklepach online, niektórych kioskach, specjalistycznych ośrodkach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych oraz  w niektórych sklepach winiarskich.

Alkohol jest odpowiedzialny we Francji za ok. 30% śmiertelnych wypadków samochodowych, co oznacza, że jest on pierwszą przyczyną śmiertelności na drogach.

Poziom ten pozostaje niezmienny od ponad 10 lat, podkreśla Sécurité routière.

Zarządzenie to nie obejmuje między innymi motorowerów dwukołowych i trzykołowych, które nie przekraczają 45km/h.

Komentarze do: Francja: alkomat wymagany w każdym samochodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz