Szukaj

Football: piłkarze wcale nie są AŻ tak głupi…

Podziel się
Komentarze0

Czasami zdarza na nam się usłyszeć jak ktoś wyraża wątpliwości odnośnie zdolności intelektualnych piłkarzy. A jednak, badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z instytutu Karolinska Institutet i opublikowane w The Independent, rzuca dziś nieco światła na zdolności poznawcze DOBRYCH piłkarzy.Jak się okazuje, zdolności bardzo dobrze rozwinięte.

Naukowcy szwedzcy w rzeczywistości uważają, że udało im się odnaleźć naukowy klucz do słynnej „inteligencji gry”, czyli tej zdolności do orientowania się w terenie tak, aby znaleźć się w dobrym miejscu w dobrym momencie.

Badanie to został przeprowadzone na 57 piłkarzach, z czego 29 należało do najlepszych drużyn. Badacze z Karolinska Institutet dzięki temu odkryli, że najlepsi z tych graczy mieli zdolności poznawcze o wiele lepsze niż przeciętna.

A także, byli oni lepiej wyposażeni w umiejętności do rozwiązywania problemów, a także służące do przeprowadzania kilku zadań jednocześnie.

Piłkarze ci zostali poddani kilku niewielkim ćwiczeniom. Jak wyjaśniają naukowcy z instytutu Karolinska Institutet: pokazaliśmy im rysunek zrobiony z kropek, a oni musieli powiązać te punkty między sobą. Tak wiele, jak tylko mogli, w ciągu jednej minuty.


Liselotte Maurex, autorka tego badania, wyjaśnia: test, który im daliśmy, wymagał kreatywności i elastyczności w rozwiązywaniu problemów. To tak jak w trakcie samego meczu, ponieważ trzeba myśleć o wszystkich możliwych pozycjach, na które można się przemieścić. No i trzeba być raczej szybkim.

Rezultaty? Średni wynik najlepszych graczy mieścił się w 5% najlepszych rezultatów uzyskanych przez wszystkie osoby, które przeszły testy.

Badacze następnie obserwowali piłkarzy w terenie przez kilka lat. Okazało się, że istnieje bardzo jasna korelacja między rezultatami testów kognitywnych a umiejętnościami piłkarzy w grze na boisku.

W komunikacie na temat rezultatów tego badania, naukowcy wyjaśniają nawet, iż możliwe by było nawet wykrycie, a nawet wykształcenie lepszych graczy dzięki tego typu testom poznawczym. Albowiem, funkcje kognitywne wykorzystywane przez graczy można wytrenować i poprawić tak, że wyniki te byłyby widoczne również w terenie, stwierdzają badacze szwedzcy.

Prawdopodobnie, istnieje czynnik dziedziczny oraz czynnik, który można rozwinąć w drodze treningu, wyjaśnia Torbjörn Vestberg, jeden z badaczy z instytutu Karolinska Institutet, psycholog, a także członek szwedzkiej ekipy naukowej.

Od tej pory, powinniśmy patrzeć na piłkarzy znacznie bardziej przychylnym okiem. A zwłaszcza na tych najlepszych.

Komentarze do: Football: piłkarze wcale nie są AŻ tak głupi…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz