Szukaj

FDA zatwierdziła nowy lek na białaczkę

Podziel się
Komentarze0

We wtorek zapadła decyzja o zatwierdzeniu leku wyprodukowanego przez Pfizer Inc., który ma pomagać w walce z rzadkim typem białaczki. Bosulif, bo to właśnie lek, o którym mowa, ma leczyć przewlekłą białaczkę szpikową, na którą choruje 26 tysięcy dorosłych Amerykanów. Według danych FDA (amerykańskiej Agencji do Spraw Żywności i Leków), w każdym kolejnym roku odnotowanych będzie ponad 5 tysięcy nowych zachorowań.U większości chorych na przewlekłą białaczkę szpikową wykryta została genetyczna mutacja nazywana chromosomem Philadelphia.

Mutacja ta powoduje, że szpik kostny produkuje enzym wyzwalający nieprawidłowy wzrost białych krwinek. Patologiczne sygnały wysyłane przez szpik mają być blokowane przez nowo zatwierdzony lek.

Bosulif jest przeznaczony dla osób, których organizmy nie tolerują innych leków lub uodporniły się już na starsze metody.

Doktor Richard Pazdur, szef centrum leczenia nowotworów FDA stwierdził w wydanym oświadczeniu, że poszukiwane obecnie są takie metody leczenia białaczki szpikowej, które będą oparte na zrozumieniu molekularnej natury schorzenia.


Nowy lek otrzymał od FDA tzw. „orphan status”, czyli "status leku sierocego", co oznacza, że ma służyć do walki ze schorzeniem, na które cierpi mniej niż 200 tysięcy Amerykanów. Jak prognozują analitycy, przychody z jego sprzedaży mają w 2016 r. sięgnąć 341 milionów dolarów.

Bosulif jest drugim lekiem Pfizer Inc., który uzyskał aprobatę FDA - w ubiegłym roku zatwierdzony został lek Inlyta, który przeznaczony jest do walki z nowotworem nerek.

Inwestorzy oczekują także oznak badawczych sukcesów, mających doprowadzić do zastąpienia wiodącego dotąd na rynku leku o nazwie Lipitor, hamującego syntezę cholesterolu. Lek sprzedający się dotąd najlepiej wśród swoich odpowiedników stoi bowiem w obliczu zbyt dużej konkurencji.Komentarze do: FDA zatwierdziła nowy lek na białaczkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz