Szukaj

Ewerolimus nadzieją w leczeniu nowotworów mózgu

Podziel się
Komentarze0

Leki stosowane początkowo w celu zapobiegania odrzuceniu transplantowanych organów zostały sklasyfikowane jako mogące wpływać również na rozwój poszczególnych rodzajów nowotworu mózgu w przypadku pacjentów cierpiących na stwardnienie guzowate (ang. tuberous sclerosis complex, TSC) - genetyczne schorzenie prowadzące do nowotworowych zmian w istotnych organach.“Każdy pacjent biorący udział w eksperymencie mógł zaobserwować zmniejszenie się nowotworu. Ponadto, żaden z nich nie wymagał chirurgicznej interwencji po zastosowaniu terapii z wykorzystaniem ewerolimusu, związku organicznego, który stosuje się w celu zapobiegania rozwojowi komórek rakowych”, mówi dr Franz, dyrektor TSC Clinic w Cincinnati Children’s i główny autor badań.

„U 35% pacjentów stwierdzono zmniejszenie guza o połowę po średnio 42 tygodniach leczenia”, dodaje dr Franz.


Trzecia faza badań została przeprowadzona na grupie 117 pacjentów z TSC, którym podawano ewerolimus lub placebo. Średnia wieku badanych to 9,5 roku, ale w eksperymencie uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli. W żadnym z przypadków, w których podawano placebo, nie odnotowano polepszenia stanu chorego.

Jak  podkreśla Franz, ewerolimus może stanowić skuteczne zastępstwo wobec tradycyjnie stosowanego chirurgicznego usuwania guzów. Przyczynia się on również do obniżania ryzyka wystąpienia wodogłowia.

Wcześniejsze badania, również przeprowadzone przez Franza (w 2010 roku), wykazały, że jakość życia i neuropsychologiczne oceny pacjentów poprawiały się znacznie po zastosowaniu terapii opartej na ewerolimusie.

Komentarze do: Ewerolimus nadzieją w leczeniu nowotworów mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz