Szukaj

Eksperci zajmujący się chorobą Alzheimera stworzyli strategiczny plan zwalczania choroby

Podziel się
Komentarze0

Wprowadzenie planu na całym świecie może przyczynić się do poprawy opieki, leczenia oraz społecznego odbioru osób cierpiących na Alzheimera. Ów plan zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu w Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association. Opiera się on na wynikach najnowszych badań dotyczących opieki klinicznej oraz chorych wraz z rodzinami, naukowców, a także np. koncernów farmaceutycznych.Dokument ten jest rezultatem czerwcowego spotkania naukowców zajmujących się Alzheimerem, adwokatów i lekarzy, którzy stali się częścią Marian S. Ware Alzheimer Program powołanego do życia na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Szacuje się, iż liczba osób żyjących z Alzheimerem w Stanach Zjednoczonych to 5 400 000. Przy czym ilość ludzi zajmujących się tymi osobami przekracza 15 milionów. Alzheimer zajmuje 6 miejsce na liście „najpopularniejszych” przyczyn śmierci w Stanach. Warto także nadmienić, że z TOP 10 tych chorób Alzheimer jest jedyną, której nie da się zapobiegać, leczyć bądź chociażby spowolnić.

- Nasz plan przewiduje poprawienie warunków opieki zarówno nad chorymi, jak i ich rodzinami. Liczymy na to, że zwiększając stopień znajomości patofizjologii oraz naturalnego rozwoju choroby, znajdziemy efektywniejsze metody leczenia, przyczyniające się np. na spowolnieniu jej postępowania - napisali autorzy.

Efektem czerwcowego spotkania ekspertów w Penn jest priorytetowy i zintegrowany zestaw zaleceń. Cztery grupy badawcze, skupiały się na Biomarkerach, Opiece Klinicznej oraz Świadczeniach Zdrowotnych, Polityce Lekowej, a także Ekonomii Zdrowia, nie zapominając o Etyce. Plan zawierający szczegółowe zalecenia stworzone przez poszczególne grupy i uporządkowany wedle kwestii priorytetowych zawierał pewne porady-klucze:

  • Szybkość tłumaczenia najnowszych odkryć w praktyce klinicznej poprzez zmianę procesu regulacyjnego oraz zachęcanie koncernów farmaceutycznych do tworzenia odpowiednich leków na AZS;
  • Stworzenie zróżnicowanego rejestru osób starszych z demencją oraz bez niej;
  • Opracowanie modelu stratyfikacji ryzyka, uwzględniającego markery genetyczne, demograficzne, biologiczne, kognitywne oraz środowiskowe;
  • Zwiększenie wsparcia dla zaawansowanej opieki dla pacjentów z AZS oraz ich opiekunów;
  • Rozważenie przepisów prawnych wymagających, by kliniczna wartość biomarkerów była w pełni zrozumiała, a informacje uzyskane drogą badań biomarkerów nie mogą być wykorzystywane w ubezpieczeniach bądź decyzjach o zatrudnieniu.

- Plan ten określa potrzeby w pełni odpowiedzialnego system opieki zdrowotnej: integracja opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej, tak jak i badania oraz program edukacyjne mające na celu wsparcie osób cierpiących na Alzheimera. Jednak skupia się nie tylko na chorych, ale i na członkach ich rodzin oraz opiekunach - powiedziała przewodząca badaniu Mary Naylor (profesor Marian S. Ware w Gerontologii oraz Dyrektor NewCourtland Center for Transitions and Health w uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarstwa w Pensylwanii).

- Alzheimer jest olbrzymią i złożoną chorobą. Wierzymy, że kreatywne myślenie,  przełożenie istniejących funduszy, czujność w redukcji odpadów oraz stała koncentracja na kosztowej efektywności mogą przyczynić się do wprowadzenia owych zaleceń w życie - dodał John Trojanowski, starszy autor, profesor Patologii i Medycyny Laboratoryjnej w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Jeśli poszczególne element planu zostaną urzeczywistnione na skalę globalną - przez rządy, prywatne organizacje oraz instytucje medyczne, autorzy przewidują, iż jeszcze w tej dekadzie uda się zapobiegać bądź przynajmniej hamować rozwój AZS.

 

Komentarze do: Eksperci zajmujący się chorobą Alzheimera stworzyli strategiczny plan zwalczania choroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz