Szukaj

Dzień, aby przypomnieć sobie o trądzie

Podziel się
Komentarze0

W światowym dniu trędowatych, który jest obchodzony 30 stycznia, Światowej Organizacji Zdrowia bardzo zależało, żeby przypomnieć, iż trąd jest chorobą, która w dalszym ciągu zbiera swoje żniwo. Jednakże, choroba ta jest coraz mniej aktywna i zosała ostatnio wyeliminowana z licznych krajów.Liczba nowych przypadków trądu nie przestaje spadać od roku 2000, ale choroba nie została jeszcze całkowicie wyeliminowana. Blisko 600 nowych zakażeń odnotowuje się każdego dnia, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) naliczyła ich aż 212 000 w roku 2009.

Dlatego też dzień 30 stycznia został ogłoszony Światowym Dniem Trądu, a w tym roku był on obchodzony już po raz 58. Pierwszy Światowy Dzień Trądu został zorganizowany w roku 1954 przez Francuza Raoula Follereau.

Oczywiście, trąd już nie pustoszy tak świata, jak to robił w czasach świętego Franciszka z Asyżu… W 2006 roku, jedynie 16 krajów – na 192 państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia – zadeklarowało ponad 1 000 nowych przypadków. A szacuje się, że tylko te kraje koncentrują w sobie 93% z wszystkich zarejestrowanych infekcji w 2006 roku.

Ta choroba zakaźna, równie stara, co nasza Historia – pierwsza pisemna wzmianka o trądzie pochodzi sprzed 600 lat przed narodzeniem Chrystusa – nie jest już więcej uważana za „problem zdrowia publicznego” w dniu dzisiejszym. Dzięki bardzo aktywnym kampaniom, trąd został wyeliminowany z 98 krajów na świecie w przeciągu 15 lat...

Zobacz również:Pięć lat inkubacji!

Wywoływana przez bakterię Mycobacterium leprae, choroba ta jest przenoszona drogą kropelkową – jama ustna albo jama nosowa – przy okazji bliskich i częstych kontaktów z zarażoną i nieleczoną osobą. W organizmie, bakteria ta namnaża się bardzo powoli – okres wylęgania osiąga nawet pięć lat. Jeśli natomiast chodzi o objawy, mogą się one pokazać dopiero po upływie dwudziestu lat!

Nieleczona, choroba ta może wywołać postępujące i stałe uszkodzenia skóry, nerwów, członków oraz oczu.

Od roku 1981, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca leczenie oparte na trzech antybiotykach: dapsone, rifampicyna oraz klofazymina. Takie podejście terapeutyczne zapewnia całkowite wyzdrowienie... pod warunkiem, oczywiście, iż wdroży się je odpowiednio wcześnie oraz prowadzi się je nie przerywając przez conajmniej sześć miesięcy.

Dzięki temu, 11 000 000 chorych wyzdrowiało w przeciągu ostatnich dwudziestu lat. A jednak, 3 000 000 ludzi w dalszym ciągu pozostaje dotkniętych przez tę chorobę...

Aby się dowiedzieć nieco więcej na temat trądu oraz Światowego Dnia Trądu, polecamy odwiedzić internetowe strony:

- fundacji Raoula Follereau (Fondation Raoul Follereau, www.raoul-follereau.org),
- stronę Zakonu Maltańskiego,
- oraz stronę ILEP (International Federation of Anti-Leprosy Associations, http://www.ilep.org.uk).

Komentarze do: Dzień, aby przypomnieć sobie o trądzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz