Szukaj

Domowe sposoby na afty

Podziel się
Komentarze0

Afty są to niewielkie, bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Pojawiają się niespodziewanie zwłaszcza wtedy, gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony bądź też w wyniku jakiegoś urazu mechanicznego (np. gdy zbyt mocno szczotkujemy zęby).

Domowe sposoby na afty


Afty
to pewnego rodzaju nadżerki pokryte białym nalotem. Najczęściej występują u osób pomiędzy 10 a 40 rokiem życia. Bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, ponieważ sprawiają trudności podczas przełykania, a nawet kłopoty z mówieniem.

Mogą pojawić się na języku, wewnętrznej stronie warg, podniebieniu lub wewnętrznej stronie policzków. Ich powstaniu towarzyszy miejscowy stan zapalny, a nieraz również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych lub gorączka. Jednocześnie mogą się pojawić 2-3 afty, a w niektórych przypadkach nawet więcej.

Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na pozbycie się aft:


Picie herbaty:

Jest to dobry sposób na złagodzenie bólu, który powoduje tę dolegliwość. Kwas taninowy zawarty w herbacie dodatkowo wysusza afty. Zamiast picia można, również  przyłożyć torebkę herbaty na zmienione chorobowo miejsce. Taką czynność powinno się wykonać na około 3 minuty.

Picie letniej wody z dodatkiem soku z cytryny:

Dzięki właściwościom bakteriobójczym tego soku pozbędziemy się większości bakterii z organizmu. Dodatkowo cytryna przyspiesza gojenie się ran.

Płukanie jamy ustnej ziołami:

Najlepiej sięgnąć po najbardziej znane zioła, czyli rumianek i szałwię. Większość ludzi posiada je w domowej apteczce i bez obaw może wykorzystać je podczas leczenia aft, ponieważ łagodzą ból oraz mają działanie odkażające.

Odpowiednia dieta:

Należy unikać gorących i pikantnych potraw, które mogą podrażniać chore miejsca. Ważne jest także, aby spożywać produkty bogatę w witaminę B12, kwas foliowy i żelazo, których niedobór może powodować powstawanie aft.

Zwykle afty znikają same po okresie mniej więcej jednego tygodnia, ale możliwe są też ich nawroty i wtedy należy skonsultować się z lekarzem, by zbadać czy nie są one objawami jakiegoś innego schorzenia. W aptekach dostępne są także różnego typu żele do smarowania aft, ale nie zaleca się ich stosowania jednocześnie z metodami domowymi.

Komentarze do: Domowe sposoby na afty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz