Szukaj

Dlaczego jest tyle chorób przenoszonych przez kleszcze?

Podziel się
Komentarze1

Badacze z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ogłosili odkrycie nowego wirusa przenoszonego przez kleszcze. Jest to jeden z kilku nowo zidentyfikowanych patogenów, które te insekty przenoszą na ludzi. Niestety z biegiem lat ich liczba ciągle rośnie. Czym jest to jednak spowodowane?

Dlaczego jest tyle chorób przenoszonych przez kleszcze?

Najnowsze odkrycia dotyczące tego typu chorób dowodzą, że wiele z osób chorych, nie wiedziało o swojej dolegliwości przez lata, ale z powodu braku wyraźnych dolegliwości zwyczajnie nie byli tego świadomi. Wielu z nich nawet nie zdawało sobie sprawy z tego, że zostali ugryzieni przez kleszcza a objawy jakie mieli, takie jak gorączka, ból czy zmęczenie nie były charakterystyczne i mogły przypominać wiele innych wirusowych infekcji. Jednak żadnych z tego rodzaju objawów nie można nam bagatelizować, szczególnie jeśli w ostatnim czasie przebywaliśmy w miejscu, gdzie istniało prawdopodobieństwo pojawienia się szkodnika.

System immunologiczny każdego pacjenta zazwyczaj sam podejmuje próbę zwalczenia choroby, więc lekarze nie zawracają sobie głowy wykonywaniem różnych testów niezbędnych do zidentyfikowania nowego patogenu. Tylko w nielicznych przypadkach, w których pacjent zmaga się z infekcją lekarze są w stanie dokonać autentycznej diagnozy. Choroby, jakie mogą być wynikiem ugryzienia są bardzo niebezpieczne. Za najgroźniejsze z nich uważa się boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią zagrożenie dla życia człowieka.


Dolegliwości pochodzące od kleszczy są klasycznym dowodem na to, jak długo tego rodzaju schorzenie może istnieć wśród ludzi i nie być zidentyfikowane. Badania genetyczne wykazały, że tego rodzaju patogeny atakują organizmy ludzkie od ponad 5 000 lat. Szacuje się, że pierwsze przypadki chorób przenoszonych przez kleszcze można odnotować już w 1700 roku!


Ludzie często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie może czekać na nich w leśnym zaciszu. Bagatelizują sprawę i nie próbują nawet bronić się przed ewentualnym ukąszeniem. Tymczasem istnieje teraz szeroka grupa medykamentów, która na celu ma zapobiegać ugryzieniom.  Zwykły człowiek, który w lesie nie pojawia się zbyt często decydując się na wyprawę powinien pamiętać o odpowiednim ubraniu, które zakrywałoby części ciała podatne na ugryzienia. Inną grupę ludzi stanowią pracownicy leśni, którzy powinni poddać się specjalnej szczepionce przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Co jednak powinniśmy zrobić kiedy znajdziemy na swoim ciele kleszcza? Powinniśmy jak najszybciej postarać się go usunąć – im szybciej tym lepiej, gdyż zmniejsza to ryzyko zakażenia. Najnowsze badania wykazują, że domowe sposoby takie jak smarowanie go olejem czy wazeliną spowodują, że wydzieli on do naszego organizmu jeszcze więcej szkodliwych substanci! Dlatego właśnie najlepiej, jeśli usunięciem go zajmie się lekarz, który na pewno zrobi to dokładnie i odpowiednio zdezynfekuje ranę.

Kleszcze, podobnie jak inne niebezpieczne dla człowieka insekty stanowią dla nas ogromne niebezpieczeństwo! Są malutkie, przez co ciężko je zauważyć, ich ugryzienie nie boli a zarazić nas mogą w bardzo krótkim czasie. Musimy pamiętać, że odpowiednia profilaktyka taka jak dokładny ubiór, specjalne preparaty czy zwyczajne przyjrzenie się swojemu ciału po powrocie z lasu może uratować nas przed ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Dlaczego jest tyle chorób przenoszonych przez kleszcze? (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze