Szukaj

Diclofenac stosowany na całym świecie, mimo ryzyka dla serca

Podziel się
Komentarze0

Diclofenac jest najpowszechniej stosowanym niesteroidowym lekiem antyzapalnym (NSAID, non-steroidal anti-inflammatory drug) w 15 krajach, a w 74 znajduje się na narodowej liście leków, mimo zagrożeń dla zdrowia serca i układu krążenia (zawał serca, udar mózgu).Badanie opublikowane w Plos Medicine pokazuje, że ryzyko jest podobne do ryzyka związanego z Vioxx (rofecoxib), który został wycofany ze sprzedaży w 2004 roku.

Naukowcy, Patricia McGettigan z Barts and The London School of Medicine and Dentistry oraz David Henry z Insitute for Clinical Evaluative Science i University of Toronto, nawołują więc do usunięcia specyfiku z narodowych list leków i do cofnięcia zatwierdzenia.

Od lat wiadomo, że niektóre leki z grupy NSAID, takie jak diclofenac, są związane z większą ilością zaburzeń sercowo-naczyniowych niż inne NSAID, takie jak naproksen.


Pogłębiona analiza sprzedaży i przepisywania NSAIDs w 15 krajach o niskich, średnich i wysokich przychodach, na podstawie informacji z 2011 roku, pokazała, że sprzedaż diclofenaku jest trzy razy większa niż naproksenu.

McGettigan mówi: diclofenac nie ma żadnej przewagi, jeżeli chodzi o zdrowie żołądkowo-jelitowe, a jest zdecydowanie szkodliwy dla układu sercowo-naczyniowego.

Henry dodaje: biorąc pod uwagę dostępność bezpieczniejszych alternatyw, diclofenac powinien być usunięty z narodowych list leków.

K. Srinath Reddy z Public Health Foundation of India i Ambuj Roy z All India Institute of Medical Sciences dodają, że rezultaty tego badania sugerują konieczność podjęcia natychmiastowych działań oraz obowiązek ze strony WHO dostarczenia informacji na temat bezpieczeństwa NSAID.

Każdy, kto odpowiada za bezpieczeństwo pacjentów, powinien móc opierać swoje decyzje na wiarygodnych informacjach, konkludują Roy i Reddy.

Komentarze do: Diclofenac stosowany na całym świecie, mimo ryzyka dla serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz