Szukaj

Denga powraca do Europy

Podziel się
Komentarze0

Unia Europejska informuje, iż Europa doświadcza właśnie swojej pierwszej poważnej serii przypadków dengi od 1920 roku. Jak do tej pory, wirusem złapanym na Maderze zaraziło się już ponad 1300 osób.Portugalskie Ministerstwo Zdrowia naliczyło już 1 357 pacjentów (dane na dzień 11.11.2012), z których 669 zostało potwierdzonych w analizach, a 688 pozostaje prawdopodobnych, jak informuje centrum europejskie CEPCM (Centrum Prewencji i Kontroli Chorób).

Po podróży na Maderę, 25 osób zaraziło się dengą i przywiozło ją ze sobą do Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Do tej pory nie odnotowano jeszcze żadnego zgonu, ale wybuch epidemii jest poważny i zagraża zdrowiu publicznemu, podkreśla centrum CEPCM.

Zobacz również:Za dengę odpowiadają cztery wirusy, roznoszone przez komary z gatunku Aedes. Choroba objawia się gwałtownymi gorączkami, bólami głowy, bólami stawów, swędzeniem. W swojej najbardziej zjadliwej postaci, może spowodować krwotoki i zgon.

Komar Aedes aegypti pojawił się na Maderze w 2005 roku. Dwa pierwsze przypadki choroby na wyspie zarejestrowano 3 października 2012 roku.

Władze zdrowotne zalecają mieszkańcom wyspy oraz turystom wyjątkową ostrożność oraz indywidualną ochronę przed ugryzieniami komarów. Porty, lotniska oraz firmy transportowe na Maderze powinny stale wdrażać procedury dezynfekcji.

Jak podaje WHO, każdego roku na całym świecie rejestruje się od 50 do 100 mln przypadków dengi, w ponad 100 krajach.

Komentarze do: Denga powraca do Europy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz