Szukaj

Cukrzyca - groźna epidemia XXI w

Podziel się
Komentarze0

14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Aż 30% chorych w Polsce w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Program Pomocy Pacjentom - realizowany przez firmę NEUCA i Aptekarzy w całej Polsce - ma to zmienić.


Polak-diabetyk

Na cukrzycę choruje w Polsce około 2,5 miliona ludzi (dla porównania – to mniej więcej tyle, ile wynosi cała populacja województwa pomorskiego czy łódzkiego). Niektóre szacunki mówią nawet o tym, że liczba chorych zbliża się do 3 milionów! Aż 30% z nich o swojej chorobie nie wie i w związku z tym w ogóle jej nie leczy.

Nieleczona cukrzyca - śmiertelne zagrożenie

Cukrzyca i jej powikłania stanowią przyczynę 1 na 5 zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Choroba ta jest jednym z głównych powodów utraty wzroku i krańcowej niewydolności nerek (z koniecznością dializ włącznie) osób w wieku produkcyjnym w Polsce. Nawet 4-krotnie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Stanowi główną przyczynę amputacji kończyn dolnych - w Polsce co roku u chorych na cukrzycę przeprowadza się aż 14 tysięcy amputacji stóp. Cukrzyca typu II (a właśnie na nią cierpi znaczna większość chorych w Polsce) jest przyczyną skrócenia średniej długości życia o 5-10 lat.

Statystyki  i prognozy ekspertów biją na alarm!

Obserwowany na świecie gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę wiązany jest z pojawieniem się wysokoenergetycznych, bezwartościowych odżywczo posiłków (np. fast-food) oraz upowszechnieniem siedzącego trybu życia. Częstotliwość występowania cukrzycy rośnie tak szybko, że już wkrótce systemom opieki zdrowotnej będzie trudno poradzić sobie z tym problemem.

W jaki sposób można przeciwdziałać epidemii cukrzycy? Jak uchronić się przed tą chorobą? W profilaktyce odgrywa rolę kilka czynników: zdrowa, zbilansowana dieta, regularny wysiłek fizyczny i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, unikanie papierosów i alkoholu, a także edukacja.


- Brak edukacji ze strony lekarzy i pielęgniarek oraz ograniczony dostęp do lekarza diabetologa to największy problem polskich diabetyków. W Polsce brakuje masowych szkoleń, głownie dla osób z mniejszych miejscowości. Dlatego w mediach powinno się jak najwięcej mówić o problemach ludzi chorych na cukrzycę - mówi Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Terapia i edukacja

Edukacja to jedno z najważniejszych zadań opieki farmaceutycznej. Aptekarze mogą nauczyć pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę, m.in. poprawnie mierzyć cukier, stosować glukometr, czy wstrzykiwać insulinę. Równie ważne jest dzielenie się wiedzą niezbędną w codziennym radzeniu sobie z chorobą, choćby w zakresie diety czy aktywności fizycznej. Firma NEUCA postanowiła pomóc Aptekarzom, uruchamiając Program Pomocy Pacjentom.


Program ten powstał, aby wspierać edukacyjną misję Farmaceutów. Będzie realizowany we współpracy z wybranymi aptekami w całej Polsce. W jego ramach przygotowano dla Pacjentów spotkania i poradniki przybliżające sposoby radzenia sobie z najczęściej spotykanymi schorzeniami. Pierwsza odsłona Programu Pomocy Pacjentom poświęcona jest właśnie cukrzycy. Bezpłatny poradnik dla diabetyków „Jak żyć z cukrzycą?” będzie dostępny w wybranych aptekach, Pacjenci będą go mogli otrzymać od swoich Aptekarzy już w przyszłym tygodniu (od 19 listopada).

- Apteki powinny odgrywać ważną rolę zarówno w zakresie profilaktyki, jak i całym procesie terapii - zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do specjalistycznego poradnictwa - mówi Prezes Bauman. Diagnoza cukrzycy często budzi u pacjentów liczne obawy, zwłaszcza w tych przypadkach, w których wykrywana jest późno, kiedy już pojawią się poważne powikłania. Aptekarze w niedużych miastach, w których często brakuje poradni, są w takim wypadku pierwszymi osobami, do których zwracają się chorzy po pomoc i fachową poradę. Oczywiście, w związku z tym, niezbędne jest odpowiednie wsparcie dla farmaceutów, na przykład szkolenia w zakresie poradnictwa diabetologicznego.

Poradnik „Jak żyć z cukrzycą?”, który ukazał się w ramach Programu Pomocy Pacjentom pomoże Aptekarzom w realizacji poradnictwa diabetologicznego. - Wydawnictwo, które przygotowaliśmy dla ludzi chorych na cukrzycę, zawiera praktyczne porady, przydatne w codziennej walce z tą chorobą. Chcemy  pokazać pacjentom, jak ważna jest wiedza i samokontrola, jak istotny mają one wpływ na jakość życia diabetyków - mówi Bogusława Golus-Jankowska, Koordynator ds. Programów Zdrowotnych w firmie NEUCA. Zamierzamy uświadomić Pacjentom, że wnikliwe rozpoznanie choroby jest konieczne, aby jak najlepiej ochronić swój organizm przed jej konsekwencjami i nie dopuścić do poważnych powikłań. Dzięki temu Pacjent stanie się partnerem w rozmowie z Farmaceutą.

Poradniki będą mogli otrzymać pacjenci w całej Polsce - należy ich szukać w aptekach wspierających Program Pomocy Pacjentom.

Komentarze do: Cukrzyca - groźna epidemia XXI w

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz