Szukaj

Choroba Alzheimera: oznaki można wykryć na wiele lat przed diagnozą?

Podziel się
Komentarze0

Wczesne leczenie choroby Alzheimera to klucz do prewencji nieodwracalnych uszkodzeń pamięci i procesów myślenia, według ekspertów. Dlatego najnowsze badanie naukowców z Birmingham City University w Wielkiej Brytanii jest tak ważne. Brytyjscy uczeni bowiem odkryli, iż oznaki choroby Alzheimera można wykryć na wiele lat przed właściwą diagnozą.Mają teraz nadzieję, że ich odkrycie pomoże innym badaczom w pracach nad w końcu skutecznym klinicznym leczeniem, pozwalającym na opóźnienie postępowania tej choroby neurodegeneracyjnej.

Badanie udowodniło, iż ludzie cierpiący na specyficzny typ upośledzenia poznawczego, doświadczają wzrostu utraty komórek w szczególnych strefach mózgu. Te nowe informacje mogą być ważne dla zrozumienia, u których pacjentów ten typ upośledzenia poznawczego będzie ewoluował do choroby Alzheimera.

Brytyjski zespół naukowy współpracował z badaczami z Lanzhou University w Chinach oraz Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative. Wspólnie przez dwa lata prowadzili analizy skanów mózgów pacjentów cierpiących na aMCI (ang. amnestic mild cognitive impairment), czyli rodzaj łagodnego spadku poznawczego.


Ten typ upośledzenia pociąga za sobą zmniejszenie zdolności poznawczych, a 80% cierpiących ewoluuje do choroby Alzheimera.

Skany mózgów wykazały, że utrata istoty szarej mózgu w lewej półkuli była wyjątkowo obszerna i degeneracyjna u tych ludzi wysoko zagrożonych chorobą Alzheimera, w porównaniu do osób, u których nie stwierdzono aktywnego zaburzenia neurologicznego.

Ten region mózgu odpowiada za język, podejmowanie decyzji, społeczne zachowania, ruchy, ekspresję osobowości.

Prof. Mike Jackson, jeden z badaczy, mówi: - Stała utrata komórek w tym regionie powinna działać jak dzwonek alarmowy dla lekarzy, ponieważ może oznaczać, że pacjent jest na prostej drodze ku chorobie Alzheimera.

Wcześniej tego roku Utah State University donosił, iż progresję spadku funkcjonowania mózgu u chorych na Alzheimera można łatwo spowolnić, zmieniając środowisko pacjenta.


Komentarze do: Choroba Alzheimera: oznaki można wykryć na wiele lat przed diagnozą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz