Szukaj

Biolodzy stworzyli szczepionkę przeciw malarii z algi

Podziel się
Komentarze0

Biologom z Uniwersytetu w Kalifornii udało się wykorzystać algę jako potencjalny składnik szczepionki, która mogłaby zapobiec rozprzestrzenianiu się malarii. Malaria to jedna z najczęstszych i najpowszechniejszych chorób na świecie. Jest wywoływana przez pasożyty pierwotniaki z gatunku Plasmodium.Zachorowało już na nią ponad 225 milionów osób na całym swiecie, głównie w rejonach tropikalnych. Jej objawami są gorączka, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach śpiączka, a nawet śmierć. Mimo, iż istnieje na rynku dużo kosztownych lekarstw na nią, ciągle nie stworzono skutecznej szczepionki. Prace nad nią prowadzą kolaborujący naukowcy z Uniwersytetu w San Diego oraz Centrum Medycyny Tropikalnej i Nowych Chorób Zakaźnych.

Póki co, największe trudności w stworzeniu szczepionki przeciw malarii stwarza fakt, że wymaga to systemu, który byłby w stanie wyprodukować złożone, trójczęściowe proteiny, które przypominają stworzone przez pasożyty i w ten sposób wywołać przeciwciała, które zakłóciłyby przepływ malarii.

Większość szczepionek zawiera proste proteiny, stymulujące system immunologiczny ciała do tworzenia antyciał broniących przed bakteriami. Co prawda, jest możliwość powstania bardziej złożonych protein, jednak wymaga to kosztownego procesu, do którego są potrzebne kultury bakterii ssaków, a w dodatku te proteiny są powlekane cukrami ze względu na glikozylację.

Zobacz również:"Malaria jest wywoływana przez pasożyt, który tworzy złożone białka, jednak z jakiegoś powodu nie kładzie tam cukrów. Jeśli posiadasz proteinę pokrytą cukrami, i wstrzykniesz to komuś za pomocą szczepionki, organizm wytworzy przeciwko cukrom antyciała, a nie animokwasowy kręgosłup z protein z organizmu, który chcesz powstrzymać. Próbowaliśmy stworzyć szczepionkę bez cukrów w bakterii, a następnie przełożyć je w poprawną, trójwymiarową konfigurację, jednak nie działało to zbyt dobrze" mówi Stephen Mayfield, profesor bologii na Uniwersytecie w San Diego.


Zamiast tego, naukowcy postanowili wyprodukować proteiny przy użyciu jadalnej, zielonej algii zwanej Chlamydomonas reinhardtii, używanej w laboratoriach jako organizm modelu genetycznego. Dwa lata temu zespół naukowców prowadzony przez Mayfielda, wykazał w swoich badaniach, że wiele ludzkich białek terapeutycznych, takich jak przeciwciała monoklonalne i hormony wzrostu, może być tworzone przy użyciu algi. Zainspirowało to James Gregory'ego, naukowca współpracującego z Mayfieldem do użycia algi w szczepionce przeciw malarii.

"Zaszczepienie przeciw malarii dwóch miliardów osób za pomocą obecnie dostępnych technik jest zdecydowanie zbyt kosztowne. Jedyną rozsądną metodą na rozpowszechnienie szczepionki przeciw malarii to obniżenie jej kosztgów produkcji. Użycie algi to dobry sposób, ponieważ rośnie ona niemal na całym świecie" twierdzi Mayfield. "Ciężko powiedzieć, że te białka są doskonałe, ale antyciała w tych białkach rozpoznają natywne białka malarii oraz blokują rozprzestrzenianie się malarii" dodaje Gregory.

Naukowcy, którzy wnieśli zgłoszenie patentowe na to odkrycie, twierdzą, że następnym krokiem będzie sprawdzenie skuteczności tej szczepionki na ludziach (póki co, sprawdzono ją tylko na myszach) oraz udowodnienie, czy algi potrafią zmodyfikować proteiny celem wywołania takiej samej odpowiedzi antyciał po zjedzeniu jej.

Komentarze do: Biolodzy stworzyli szczepionkę przeciw malarii z algi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz