Szukaj

Biegunka podróżnych

Podziel się
Komentarze2

Biegunka podróżnych, potocznie zwana klątwą Faraona lub zemstą Montezumy, jest przypadłością turystów przebywających w krajach o złych warunkach sanitarnych. Najczęściej występuje podczas podróży z państw rozwiniętych do rozwijających się. Jest to dolegliwość podróżnych przebywających w Afryce, Azji oraz Ameryce Środkowej i Południowej. Może pojawić się zarówno w trakcie podróży, jak i 10 dni po jej zakończeniu.

Biegunka podróżnych

Przyczyny biegunki podróżnych

Przyczyn biegunki podróżnych należy dopatrywać się w zmianie klimatu i sposobu odżywiania. Zatrucie układu pokarmowego jest wynikiem spożywania zanieczyszczonego pokarmu i wody. Za 80% zachorowań odpowiedzialne są bakterie, a w szczególności Escherichia cola i Salmonella. Niebezpieczna jest również Shigella. Czynnikiem powodującym biegunkę jest również stres związany ze zmianą miejsca pobytu.

Objawy biegunki podróżnych

Objawy biegunki podróżnych to powtarzające sie wizyty w toalecie i towarzyszący im luźny stolec. Występują także bóle brzucha, nudności i wymioty, które powodują odwodnienie i osłabienie organizmu.  W skrajnych przypadkach pojawia się gorączka.

Z reguły objawy ustępują po upływie 4 dni, a chory nie wymaga leczenia i hospitalizacji. Istotne jest wyrównanie gospodarki wodnej organizmu.

Najczęściej chorują na nie dzieci poniżej 2. roku życia i dorośli w przedziale od 20 do 30 lat.

Leczenie biegunki podróżnych

W leczeniu objawów mogą pomóc środki zapierające, które normują wydalanie i zmniejszają występowania nudności. W przypadku wymiotów wskazane jest ograniczenie spożywanych pokarmów. Przy samej biegunce nie należy tego robić, gdyż otrzymywany pokarm pomaga w regeneracji układu pokarmowego.

Gdy pojawi się krew w stolcu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szczególnego leczenia wymagają często dzieci i osoby starsze, u których może dojść do większej utraty wody.

W odzyskaniu sił pomogą nam preparaty z glukozą i elektrolitami. Najlepiej zakupić je jeszcze przed wyjazdem.

Jeżeli ktoś przewlekle choruje lub stale zażywa leki, powinien przed wyjazdem skonsultować się ze swoim lekarzem. W takiej sytuacji może on zalecić kurację antybiotykową lub profilaktyczne przyjmowanie leków przed wyjazdem.

Jak zapobiec biegunce podróżnych?

Najważniejszą zasadą jest częste mycie rąk (szczególnie przed posiłkiem) i niespożywanie produktów niewiadomego pochodzenia. Ryzykowne jest nabywanie owoców i warzyw od ulicznych sprzedawców. Należy spożywać tylko butelkowaną wodę.

Komentarze do: Biegunka podróżnych (2)

flurka
flurka 30-06-2014 05:26

Probiotyki na podróże

1

Probiotyki zawsze mam w apteczce a już na pewno zabieram je w podróż, z dziećmi rożnie bywa a moje zazwyczaj łapią jakiegoś wirusa na wyjazdach.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
anetaaa_
anetaaa_ 25-06-2014 10:36

Co na biegunkę?

1

Dlatego zawsze jak gdzieś wyjeżdżam, szczególnie z dzieckiem pakuję sobie coś na biegunkę, często jest to acidolac. Taka biegunka to potrafi człowiekowi zmarnować cały wyjazd ;/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze