Szukaj

Bezsenność atakuje osoby z szumami usznymi

Podziel się
Komentarze0

Wedle ostatnich badań przeprowadzonych w Szpitalu Henry'ego Forda w Detroit, u ponad 36 milionów osób, u których wykryto tzw. szumy uszne (z łac. tinnitus auris), bezsenność może mieć bardzo zły wpływ na stan fizyczny i umysłowy, z powodu ciągłego chronicznego bzyczenia, buczenia, klikania i innych dźwięków "słyszanych" w głowie oraz w uszach. Badania te pokazują bardzo dużą zależność między bezsennością a głównymi symptomami szumów usznych. Przeprowadzono je na pacjentach cierpiących na oba syndromy i niemal wszyscy zgodnie stwierdzili, że o wiele bardziej stresują ich szumy niż bezsenność."Szumy uszne obejmują poznawcze, emocjonalne i psycho- i fizjologiczne procesy, co może jeszcze bardziej dręczyć pacjenta" - twierdzi współautorka badań, Kathleen L. Yaremchuk z Wydziału Otolaryntologii Głowy i Chirurgii Szyi w Szpitalu Henry'ego Forda. "Problemy z zasypianiem, w tym bezsenność, mogą zmniejszć odporność pacjentów na szumy uszne".

Wyniki badań zostały ogłoszone podczas Wiosennych Otolaryngologicznych Spotkań w San Diego.

Podczas gdy psychologiczne powody szumów usznych nadal nie są dokładniej znane, wykazano kilka warunków, które mogą wyzwalać albo zwiększać szumy: wystawianie uszu na hałasy, wosk uszach, zapalenie uszu, urazy głowy i szyi, oraz pewne zaburzenia, takie jak nad- bądź niedoczynność tarczycy, borelioza, fibromialgia lub zespół wylotowy klatki piersiowej. Poprzednie badania także wykazały silną zależność między szumami a zaburzeniami psychologicznymi.


Specjalnie dla dr Yaremchuk ze Szpitala Henry'ego Forda, dr George Miguel i jego zespół przeprowadzili badania retrospektywne 117 pacjentów leczonych w tymże szpitalu w latach 2009-2011. Informacje były pozyskiwane przez kontakt telefoniczny, po czym zapisywane przy użyciu TRQ (Tinnitus Reaction Questionnaire - Kwestionariusz Reakcji na Szumy, który wykazuje efekty szumów na życie osobiste i własne samopoczucie) i ISI (Insomnia Severity Index - Wskaźnik Dotkliwości Bezsenności, wskaźnik mierzący wpływ bezsenności).

Wyniki badań wykazały, że szumy uszne wpływają na życie i samopoczucie oraz wiążą się z zaburzeniami snu, szczególnie jeśli pacjenci skarżą się na problemy emocjonalne. Badania pokazują też, że im większa jest bezsenność, tym częściej pacjenci uskarżają się w sprawie szumów usznych.

"Leczenie pacjentów z szumami to wyzwanie", twierdzi dr. Yaremuchuk. "Chronicznie chorzy na szumy często cierpią na niepokój, depresję, rozdrażnienie oraz niską samoocenę. Jedną z najczęściej wymienianych wad przez chorych  na szumy są problemy z zasypianiem".

Badania te także oferują dowód na to, że diagnoza i leczenie pacjentów chorych na bezsenność i szumy może zredukować ilość symptomów tych drugich.

Komentarze do: Bezsenność atakuje osoby z szumami usznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz