Szukaj

Bezpłatne badania laryngologiczne dla krakowian już w ten weekend!

Podziel się
Komentarze0

W najbliższy weekend mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych w ramach XI edycji ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”. Badania nowoczesną metodą termowizyjną oraz konsultacje ze specjalistami z zakresu otolaryngologii odbędą się od piątku 14 grudnia do niedzieli 16 grudnia w Galerii Kazimierz.

BEZPŁATNE BADANIA

Badania dla wszystkich chętnych będą prowadzone w piątek w godzinach 12-21, w sobotę od 10 do 21 oraz w niedzielę od 10 do 19 w centrum handlowym Galeria Kazimierz, przy ulicy Podgórskiej 34.
Kraków jest drugim z miast na tegorocznej trasie mobilnego gabinetu, które zostało wyłonione w plebiscycie zorganizowanym na stronie www.zdrowezatoki.pl/xiedycja. W listopadzie bezpłatne badania były prowadzone w Gorzowie – skorzystało z nich ponad 600 mieszkańców.
Badanie termowizyjne wykonywane w Gabinecie Zdrowych Zatok jest bezbolesne oraz nieinwazyjne (przebiega bezdotykowo) i polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo, dzięki czemu może być wykorzystywana w przesiewowej diagnostyce zapaleń zatok przynosowych. Dodatkowym elementem diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu. Badanie odbywa się na zasadzie na identyfikacji różnych substancji zapachowych i dzięki temu może być wykorzystywane w diagnostyce i ocenie terapii ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
Dolegliwości chorób zatok każdego roku dotykają bardzo wiele osób. Dostrzegamy, więc ogromne społeczne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, co dodatkowo potwierdza dotychczasowe zainteresowanie kampanią – do tej pory w ramach akcji zostało przebadanych ponad 80 000 Polaków. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa do skorzystania z bezpłatnych badań laryngologicznych. Podczas najbliższego weekendu wszyscy chętni będą mogli sprawdzić stan swoich zatok przynosowych i skonsultować się z wysokiej klasy specjalistami, aby w razie potrzeby podjąć leczenie – mówi Agnieszka Michalska, Kierownik ds. Public Relations w USP Zdrowie.


Jak przygotować się do badania?

Aby wyniki były dokładne, przed badaniem w ramach Gabinetu „Zdrowych Zatok” należy:
Zdjąć ubranie wierzchnie, a także czapkę i szalik
Zaadaptować się do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiono gabinet
Przed badaniem nie należy dotykać twarzy (ręce zazwyczaj są chłodniejsze i mogą ochłodzić skórę twarzy).

Jak przebiega badanie?

Pacjent wypełnia ankiety informacyjne dla lekarza
W pierwszym etapie specjalista wykonuje (bezdotykowe, nieinwazyjne) zdjęcie termowizyjne. Zestaw do badania składa się z kamery termowizyjnej o wysokiej czułości, toru wizyjnego
z kolorowym monitorem o wysokiej rozdzielczości, komputerowego układu sterującego oraz cyfrowej rejestracji i analizy obrazów oraz drukarki. Komputerowy system analizy obrazów pozwala na przedstawienie wyników badania w formie tekstowej lub graficznej. Badanie termowizyjne jest badaniem pomocniczym i nie zastąpi innych badań obrazowych, jednak z uwagi na szybkość wykonania i nieinwazyjny charakter może być wykorzystywane jako badanie przesiewowe.
Następnie, w ramach Gabinetu „Zdrowe Zatoki” pacjent jest kierowany na konsultacje z lekarzem specjalistą, który interpretuje zdjęcie i stawia diagnozę, a w razie potrzeby może zalecić dodatkową wizytę u lekarza laryngologa w jednej z Karkowskich przychodni specjalistycznych, jeżeli uzna, że konieczne jest dalsze postępowanie diagnostyczne.


KOLEJNE MIASTA NA TRASIE

W tym roku mobilny gabinet odwiedził już Gorzów Wielkopolski, w którym z bezpłatnych badań skorzystało ponad 600 osób. Mobilny gabinet na początku roku 2013 zawita jeszcze do Kielc, Katowic i Warszawy.
W internetowym głosowaniu brało udział 20 miast, które rywalizowały się sobą w dwóch kategoriach: miasta powyżej 400 tysięcy oraz poniżej 400 tysięcy mieszkańców. W kategorii powyżej 400 tysięcy mieszkańców zwyciężyły: Katowice, Kraków i Warszawa, a w kategorii poniżej 400 tysięcy mieszkańców – Gorzów Wielkopolski i Kielce.

O AKCJI

Kampania „Zdrowe Zatoki”, pod patronatem marki Ibuprom Zatoki, jest realizowana od 2003 roku.  Celem akcji jest podniesienie świadomości Polaków nt. specyfiki zapalenia zatok przynosowych i metod jego rozpoznawania, zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań profilaktycznych oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Ta wiedza pozwala uniknąć groźnych powikłań. Jest to jedyna kampania, która tak wnikliwie porusza zagadnienia związane z problemami bólów i zapalenia zatok.
Nad merytorycznym przebiegiem kampanii czuwa Rada Programowa, którą tworzą prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologicznej WIM CSK MON w Warszawie, dr n. med. Piotr Rapiejko specjalista otolaryngolog. Konsultacje w zakresie badań termowizyjnych prowadziła prof. dr. hab. med. Anna Jung, prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie.

Komentarze do: Bezpłatne badania laryngologiczne dla krakowian już w ten weekend!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz