Szukaj

Baklofen - skuteczny lek przeciw alkoholizmowi

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie wskazuje na znaczne zmniejszenie uzależnienia od alkoholu po dwóch latach leczenia. Przepisywany początkowo jako lek zwiotczający mięśnie, Baklofen przeżywa obecnie drugie życie w leczeniu pacjentów uzależnionych od alkoholu. Testując lek na sobie samym, kardiolog dr Olivier Ameisen odkrył, że lek ten może zmniejszyć lub wyeliminować głód alkoholowy u niektórych osób pijących nałogowo. Badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychiatry niezaprzeczalnie pokazuje skuteczność specyfiku.

Według autora pracy, dr Renaud de Beaurepaire, psychiatry ze szpitala Paul-Guiraud w Villejuif (Val-de-Marne), "pierwsze długoterminowe wyniki pokazują, że wyleczenie jest pewne."

Badania przeprowadzono na 100 pacjentach silnie uzależnionych od alkoholu i zazwyczaj odpornych na stosowane leczenie. Pacjentom objętym terapią Baklofenem dostarczano zwiększone dawki leku, nie ograniczając tych dawek na przestrzeni dwóch lat.

Spożycie alkoholu i pragnienie picia uczestników terapii były regularnie mierzone na podstawie deklaracji pacjentów.

Wynik: podczas gdy wszyscy pacjenci przekraczali próg "wysokiego ryzyka" dla zdrowia przed rozpoczęciem leczenia - według kryteriów WHO - to połowa z nich osiągnęła "niskie ryzyko" po upływie 24 miesięcy terapii. Po trzech miesiącach, spożycie alkoholu zmalało u 84% pacjentów, u 70% po sześciu miesiącach, u 63% po jednym roku, a 62% po dwóch latach.

Zachęcająca perspektywa

"Żadna inna terapia walki z alkoholizmem nie daje tak wysokich i stabilnych rezultatów w czasie," podkreśla dr Renaud de Beaurepaire, który był jednym z pierwszych francuskich lekarzy rozpoczynających przygodę z Baklofenem.


Jeśli nawet lek oferuje bardzo zachęcającą perspektywę dla alkoholików, to badania te w każdym razie mają ograniczone wartości naukowe. Istotnie, chodzi w nich o prostą obserwację pacjenta i monitorowanie ochotników bez porównywania ich z grupą kontrolną.


Uczestnicy objęci terapią od listopada 2008 do września 2009, także odczuwali silne pragnienie zerwania z nałogiem i zdecydowali się uczestniczyć w eksperymencie z Baklofenem, który okazał się być podstawowym lekiem dla uzależnionych pacjentów.

"Zauważyliśmy, że pacjenci znacząco reagują na zmienne dawki sięgające aż do 330 mg na dzień," wyjaśnia autor.

W sumie, 92% pacjentów stwierdziło, że doświadczyło w tym czy innym czasie braku niepohamowanej chęci na alkohol. Po dwóch latach, dziesięciu pacjentów uważało się za wyleczonych i udało im się przerwać leczenie.

Czynniki niepowodzenia

Badanie wskazuje także na czynniki niepowodzenia, pośród których trzeba wymienić: niskie przestrzeganie zasad, brak prawdziwej motywacji do zaprzestania picia i nietolerancji efektów ubocznych (senność, zmęczenie, zawroty głowy, nudności, itp.), które przebiegały łagodnie, ale występowały bardzo licznie i były uciążliwe.

"Psychoterapia jest zalecana szczególnie tym, którzy mają związek z alkoholem zbyt zawiły, a zatem trudnością jest zaprzestanie picia", mówi psychiatra.

Nadmierne spożycie alkoholu, który jest drugą główną przyczyną przedwczesnych zgonów we Francji, dotyczy około 6 milionów osób. Wśród nich, grupa około 30 000 a 50 000 leczona była Baklofenem, bez aktualnego, wymaganego zezwolenia przewidzianego przy wprowadzaniu leku na rynek.

Zaproponowano dwa typy badań klinicznych do oceny. Wyniki pierwszych testów, finansowanych ze środków publicznych, zostaną opublikowane w 2014 roku. Drugie testy, prowadzone przez firmę farmaceutyczną, ograniczyły się do maksymalnej dawki 180 mg dziennie co, według dr de Beaurepaire, może stanowić ryzyko wykluczenia jednej trzeciej pacjentów.

Komentarze do: Baklofen - skuteczny lek przeciw alkoholizmowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz