Szukaj

Badanie: 1 na 900 aktów seksualnych roznosi HIV

Podziel się
Komentarze0

Osoba heteroseksualna, zarażona HIV, przeniesie wirusa na swojego partnera raz na każde 900 razy, kiedy para uprawia seks bez zabezpieczenia, jak stwierdza nowe badania przeprowadzone w Afryce. Aczkolwiek, dokładna liczba aktów seksualnych, które są potrzebne, aby przenieść wirusa, może się znacząco zmieniać w zależności od ilości wirusów znajdujących się w krwi u zarażonej osoby, jak mówi jeden z badaczy, James Hughes, z uniwersytetu University of Washington w Seattle, w Stanach Zjednoczonych.W rzeczywistości, ilość wirusa we krwi jest najważniejszym czynnikiem determinującym to, czy wirus HIV przeszedł między seksualnymi partnerami, jak stwierdziło badanie. Na każdy wzrost o dziesięć jednostek stężenia wirusa we krwi, trzykrotnie wzrasta ryzyko przeniesienia HIV w trakcie pojedynczego aktu seksualnego.

Ludzie z bardzo wysokim stężeniem wirusa HIV we krwi (tacy, którzy bardzo niedawno się zarazili) mogą potrzebować zaledwie 10 stosunków seksualnych, aby przenieść wirusa na drugą osobę. Średnia może być nieco zasmucająca, mówi James Hughes.

Nowe odkrycia wzmacniają tę ideę, iż najlepszymi metodami na zredukowanie zarażeń HIV są te metody, które obniżają stężenie wirusa we krwi, tak jak może to być zrobione z lekami antyretrowirusowymi, dodaje jeszcze naukowiec z uniwersytetu University of Washington.

Pewne badanie, opublikowane w zeszłym roku, stwierdziło, iż leki mogą obniżyć transmisję wirusa HIV między seksualnymi partnerami aż o 96%. Nowe badanie potwierdziło również, że prezerwatywy są wysoce skuteczne w prewencji zakażeń wirusem HIV, ponieważ redukują ryzyko infekcji o 78%. Z kolei, obrzezanie u mężczyzn może zredukować transmisję HIV o 47%.

Transmisja HIV

Wcześniejsz badania próbowały również oszacować poziom transmisji HIV, ale generalnie były one dość małe, i nie mierzyły stężenia wirusa we krwi przez cały okres badania. Nowe badanie, które jest tutaj omawiane, objęło obserwacją 3 297 par z Afryki subsaharyjskiej, między którymi nie było „zgodności” pod kątem wirusa HIV, co oznacza, że jeden partner był zarażony, a drugi nie.

Zobacz również:Partner zarażony wirusem w tym badaniu był testowany okresowo przez cały dwuletni okres trwania tego badania w kierunki ilości wirusa HIV we krwi. Zarażeni partnerzy również byli przepytywani co miesiąc i zapytywani odnośnie ilości stosunków seksualnych oraz protekcji, którą używają, jeśli w ogóle. Niezarażone osoby były również badane okresowo, w celu sprawdzenia, czy zostały zarażone wirusem HIV.

Badacze posłużyli się genetycznymi testami wirusa, aby potwierdzić, czy nowa infekcja wirusa HIV pochodziła od partnera określonego na początku badania. W czasie dwuletniego okresu badania stwierdzono osiemdziesiąt sześć transmisji wirusa HIV. Mężczyźni dwa razy częściej przenosili wirusa HIV na kobiety niż kobiety na mężczyzn.


Ten wzrost ryzyka transmisji może być związany z większym stężeniem wirusa HIV we krwi u mężczyzn, w porównaniu do kobiet, wedłu badaczy z uniwersytetu University of Washington. Dodatkowo, kobiety są bardziej zagrożone opryszczką płciową, co zwiększa podatność na zarażenie wirusem HIV.

W badaniu stwierdzono, iż w 93% aktów seksualnych partnerzy użyli prezerwatyw, ale jak przyznają sami badacze, uczestnicy mogli trochę naciągać prawdę. Jednakże, prezerwatywy mogą być nawet bardziej skuteczne w prewencji infekcji HIV niż te 78% obniżki ryzyka, które do tej pory były obliczane przez naukowców, jak powiedział James Hughes.

Epidemia AIDS

Badanie polega to na informacjach dostarczanych przez samych uczestników badania, które mogą być fałszywe. Aczkolwiek, błędy w liczbach na temat liczby aktów seksualnych nie mogą jednak wpłynąć na wyniki badania, wyjaśnił jeszcze James Hughes.

Przeciętne ryzyko infekcji HIV na jeden akt seksualny, ocenione w tym badaniu, jest zgodne z odkryciami wynikającymi z poprzednio przeprowadzonych badań, ale jest wiele sytuacji, do których liczby te mogą nie pasować, mówi doktor Myron Cohen, profesor medycyny, mikrobiologii, immunologii i zdrowia publicznego na uniwersytecie University of North Carolina w Chapel Hill w Stanach Zjednoczonych, który nie brał udziału w tym badaniu.

To dlatego, iż uczestnicy biorący udział w tym badaniu są parami, które żyją razem, seropozytywna osoba z osobą seronegatywną, przez długi okres czasu. To pokazuje, że pary mogą mieć jakiś rodzaj protekcji biologicznej przeciwko transmisjom, mówi profesor Myron Cohen. Prawdziwe liczby mogą być większe, jeżeli prowadzisz badania na innym rodzaju ludzi.

Podczas gdy większość odkryć generalnie można przełożyć na inne kraje, dodaje jeszcze naukowiec z uniwersytetu University of North Carolina w Chapel Hill, to liczba aktów seksualnych niezbędnych do przeniesienia wirusa HIV na inną osobę jest raczej specyficzna dla populacji afrykańskiej, objętej badaniem.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały mimo wszystko niższy poziom transmisji. Dodatkowo, odkrycia te pasują jedynie do par heteroseksualnych, a nie do mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami. Przypomnijmy, że homoseksualiści są grupą, która jest bardzo poważnie zagrożona wyższym poziomem transmisji wirusa HIV.

Komentarze do: Badanie: 1 na 900 aktów seksualnych roznosi HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz