Szukaj

Badania nad nową metodą leczenia zaparć u pacjentów z chorobą Parkinsona

Podziel się
Komentarze0

Zaparcie może być kolejnym uciążliwym problemem dla pacjentów z chorobą Parkinsona, któremu nie zaradzi standardowe leczenie, twierdzą naukowcy. "Zaparcie jest schorzeniem bardzo rozpowszechnionym przy chorobie Parkinsona" - powiedział dr John C. Morgan, neurolog z Medical College of Georgia w Gruzji.

- W rzeczywistości jest to jeden z nielicznych problemów powiązanych z tą chorobą, takich jak zaburzenia węchu, które rzeczywiście mogą poprzedzać diagnozę Parkinsona o lata, a następnie utrzymują się w grupie bardziej klasycznych objawów, takich jak postępujące drżenie i sztywność mięśni. - powiedział Morgan. Dodatkowo, zaparcia mogą być skutkiem ubocznym leków, przyjmowanych przez pacjentów w walce z choroba Parkinsona.

Parkinson wydaje się wynikać ze śmierci komórek mózgowych, które odpowiedzialne są za produkcję dopaminy, przekaźnika chemicznego ważnego dla ruchu. Wyniszczanie to ma również wpływ na zdolność człowieka do wypróżniania się. Badacze sądzą, iż problemy z wypróżnianiem się mogą wynikać ze złego przewodzenia pokarmu w układzie, a także z trudności pacjentów z chorobą Parkinsona w rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

Badania nad nowym lekiem

Badanie polega na codziennym, samodzielnym wstrzykiwaniu sobie przez pacjenta substancji pochodnej greliny, zwanej RM- 131. Grelina jest hormonem peptydowym , który naturalnie pobudza perystaltykę jelit, niezależnie od dopaminy, której znaczny niedobór charakteryzuje chorobę Parkinsona. Uczestnicy badania będą prowadzić dziennik pracy swoich jelit, a także donosić naukowcom o każdym bólu brzucha, jakiego doświadczą. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi, zgłaszanymi dla RM -131 są zawroty głowy, senność i luźne stolce lub biegunka . Wcześniejsze badania RM -13 wykazały u zdrowych osób, iż substancja ta jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez okres do 14 dni oraz, że poprawia szybkość opróżniania żołądka i pracę jelit, ważną przy leczeniu zaparć. Wyniki otrzymane od pacjentów, którym zostanie podana grelina, porównane będą do grupy pacjentów, przyjmujących placebo.

Morgan zauważa, że podczas gdy przyczyna śmierci komórek nerwowych w mózgu i przewodzie pokarmowym w Parkinsonie nie jest znana, mózg wykazuje oznaki zapalenia, które mogą zawierać pewną zapowiedź układu autoimmunologicznego, tak jak to zaobserwowano w przypadku chorób, takich jak toczeń, zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane.

Tłumaczenie: Ewa Panasiuk

Komentarze do: Badania nad nową metodą leczenia zaparć u pacjentów z chorobą Parkinsona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz