Szukaj

Arytmia: joga ma pomagać w redukowaniu napadów palpitacji serca

Podziel się
Komentarze0

Regularne praktykowanie jogi ma pozwalać na zredukowanie liczby napadów palpitacji serca u osób cierpiących na arytmię, a bardziej szczegółowo – na migotanie przedsionków, a poza tym – na polepszenie jakości ich życia. Takie jest właśnie odkrycie badaczy amerykańskich, którzy obserwowali 49 pacjentów dotkniętych arytmią.Badanie trwało 6 miesięcy. W czasie pierwszych 3 miesięcy trwania badania, pacjenci zachowywali się normalnie, to znaczy, prowadzili swoją normalną aktywność fizyczną. W trakcie kolejnych 3 miesięcy, uczestnicy korzystali z kursów jogi, trwających 60 minut i odbywających się 2 razy w tygodniu, włączjąc w to ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, medytacyjne oraz ćwiczenia z postawy ciała.

Rytm serca pacjentów był nadzorowany przy pomocy aparatu przenośnego, a objawy arytmii (palpitacje, złe samopoczucie) były odnotowywane w karnecie.

Według rezultatów, joga pozwoliła na redukcję liczby napadów palpitacji średnio o 45%, które spadły z poziomu 3,8 w fazie kontrolnej do poziomu 2,1 w fazie „jogi”.


Poziom niepokoju psychicznego oraz poziom depresji również zostały zmniejszone, a jakość życia pacjentów się poprawiła.

Chodzi tutaj o bardzo ważny punkt, jak uważa Dhanunjaya Lakkireddy, główny autor badania. Pacjenci dotknięci arytmią cierpią z powodu stresu i niepokoju, a żaden lek nie pozwala tak naprawdę na poprawę jakości ich życia, wyjaśnił naukowiec w czasie prezentacji badania na kongresie 2011 Amerykańskiego Kolegium Kardiologii (American College of Cardiology).

Efekty te można wyjaśnić, między innymi, korzystnym działaniem jogi na stres i na zapalenie. Badanie, które ma zostać przeprowadzone wkrótce, ma być większe i powinno pozwolić na wyjaśnienie tych mechanizmów i zależności.

W oczekiwaniu na wyniki tego badania, naukowcy uważają, iż joga może być dobrym leczeniem dodatkowym na migotania przedsionków, w uzupełnieniu do leków antyarytmicznych, które pozostają niezbędne, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, który jest związany z tą patologią.

Migotanie przedsionków jest najpowszechniejszą postacią arytmii. W Quebeku, na przykład, blisko 70 000 osób jest dotknietych tą chorobą. A jest ona również przyczyną 33% przypadków udaru mózgu u ludzi w wieku 60 lat i więcej.

Komentarze do: Arytmia: joga ma pomagać w redukowaniu napadów palpitacji serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz