Szukaj

Antyoksydanty: skuteczne czy nie w chorobie Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Dzienne posługiwanie się antyoksydantami, włączając w to witaminę C i witaminę E, wcale nie poprawia procesów myślenia i pamięci u ludzi z tą chorobą neurodegeneracyjną, jak pokazuje nowe badanie, opublikowane w Archives of Neurology.Albowiem, jak stwierdzili badacze z centrum Mayo Alzheimer's Disease Research Center w Stanach Zjednoczonych, niektórzy pacjenci zażywający antyoksydanty właściwie szybciej tracili swoje umiejętności pamięciowe w czasie trwania czteromiesięcznego badania, w porównaniu do tych, którzy dostawali placebo.

Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że starsi dorośli, których dieta była bogata w antyoksydanty, mogli być mniej zagrożeni rozwinięciem choroby Alzheimera, jak wyjaśniają naukowcy. Ale te suplementy nie wykazały się jakąś wyjątkową skutecznością w bardziej rygorystycznych badaniach, także nad ludźmi, którzy już byli chorzy na Alzheimera.

Wielu ludzi zażywa tego typu suplementy opierając się na bardzo skromnych dowodach naukowych, jak mówi doktor Ronald Petersen, przewodniczący Mayo Alzheimer's Disease Research Center. A wielu naukowców w dalszym ciągu wierzy, że antyoksydanty mogą odgrywać pewną rolę w chorobie Alzheimera i w starzeniu generalnie, ale być może nie po tym, jak pacjenci już są chorzy.

Bardzo prawdopodobne jest to, mówi doktor Ronald Petersen, że po prostu musimy zaczynać tego typu terapie o wiele wcześniej.

Aktualne badanie skupiło się na 78 pacjentach z łagodną i umiarkowaną postacią choroby Alzheimera, w jednym z 12 różnych centrów medycznych. Pacjenci mieli średnio 70 lat i już dostawali leki przeciwko chorobie Alzheimera. Badanie prowadził doktor Douglas Galasko z uniwersytetu University of California w San Diego.


Badacze w sposób przypadkowy podzielili pacjentów na trzy grupy, w zależności od suplementu przeznaczonego dla każdej z nich. Jedna trzecia grupy zażywała więc witaminę C, witaminę E oraz kwas alfa-liponowy, codziennie. Druga grupa zażywała suplementy koenzymu Q, który jest kolejnym antyoksydantem (jego niskie poziomy są stwierdzane u ludzi z chroniczną chorobą). Trzecia grupa zażywała placebo.

Żaden z uczestników nie wiedział, jaki suplement został mu przepisany.

Zanim badanie się zaczęło, badacze dali swoim pacjentom do rozwiązania testy pamięciowe, testy na myślenie oraz testy na umiejętności codziennego funkcjonowania. Testy zostały ponownie przeprowadzone po 16 tygodniach leczenia. Dodatkowo, naukowcy przebadali również płyn mózgowo-rdzeniowy pacjentów w kierunku protein i innych biomarkerów, które są związane ze zmianami w mózgu w chorobie Alzheimera.


Pośród pacjentów zażywających witaminy C i E, stwierdzono małą obniżkę markerów w płynie rdzeniowym, które świadczą o uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Ale, to również u tych pacjentów stwierdzono szybszy spadek umiejętności myślenia oraz pamięciowych na podstawie wyników testów.

A to jest coś, czym powinniśmy się niepokoić, mówi doktor Ronald Petersen.

Poza tym, nie ma żadnych innych różnic w pomiarach związanych z chorobą Alzheimera u tych trzech grup, po szesnastu tygodniach próby, niezależnie od tego, czy pacjenci zażywali antyoksydanty czy placebo, jak donoszą badacze w Archives of Neurology.

Uważamy, że tego typu produkty raczej nie mają wielkiego wpływu na leczenie stwierdzonej choroby Alzheimera, mówi teraz doktor Douglas Galasko. Być może silniejsze antyoksydanty odniosłyby lepszy skutek. Ale w dalszym ciągu nie wiadomo, które to mogłyby być.

Jak dodaje doktor Douglas Galasko, pojawiły się również niepokojące dowody na to, że wysokie dawki niektórych suplementów, na przykład witaminy E, były związane z większym ryzykiem choroby oraz zgonu.

Tylko dlatego, że coś jest naturalne, nie oznacza to, że nie będzie to miało żadnych szkodliwych efektów, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest to zażywane w dużych dawkach, podkreśla doktor Ronald Petersen. Jak do tej pory, jeszcze żadne badanie nie pokazało wyraźnie, że jakieś witaminy i inne suplementy naprawdę zapobiegają chorobie Alzheimera, albo chociaż spowalniają jej postępowanie.

Doktor Douglas Galasko podkreśla jeszcze, że mimo wszystko rozsądne jest zażywanie zalecanych dawek witamin i antyoksydantów, ze względu na zdrowie ogólne. Tylko regularne, standardowa, dobra dla zdrowia serca dieta jest prawodopodobnie najlepszym, co możemy dla siebie zrobić. Należy również być aktywnym: zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Komentarze do: Antyoksydanty: skuteczne czy nie w chorobie Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz