Szukaj

Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Jakiś czas temu brytyjscy badacze z University of Southampton przedstawiali dowody na to, iż istnieje powiązanie między lekami przeciwko depresji a cukrzycą, ale nie wiedzieli wtedy jeszcze, czy to antydepresanty czy to przybieranie na wadze powiązane z lekami powoduje wzrost tego ryzyka.Nowe badanie, zamieszczone na łamach Diabetes Care, wydaje się wskazywać, iż to właśnie same leki zaburzają kontrolę glikemii i podnoszą ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Aby te wnioski były możliwe, prof. Richard Holt i jego zespół przeprowadzili metaanalizę 22 badań zrealizowanych w tym temacie. Badania te objęły kilkuset pacjentów.

Wiemy, że antydepresanty zmniejszają poziomy lęku i zahamowania. Pomagają więc swobodniej żyć. Ale jeżeli pacjent w tym samym czasie nie pracuje nad sobą, aby nauczyć się zmniejszać swój lęk niefarmakologicznie, może zażywać leki bardzo długo.


Dlatego prof. Holt sugeruje, żeby poziomy glikemii u tych pacjentów, zagrożonych cukrzycą, były regularnie kontrolowane przez lekarzy i w porę kontrolowane.

Cukrzyca pojawia się, kiedy ciało nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, aby regulować glikemię.

Trzy czynniki ryzyka tej choroby to dziedziczność, nadwaga i brak aktywności fizycznej. Teraz brytyjscy badacze donoszą, iż pojawia się kolejny czynnik ryzyka, czyli zażywanie antydepresantów, nawet jeżeli różne typy tych leków nie mają takiego samego efektu na przybieranie na wadze.

Planują kontynuować swoje badania, aby sprawdzić działanie każdej rodziny tych leków.

Komentarze do: Antydepresanty zwiększają ryzyko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz