Szukaj

Alkohol smakuje lepiej po operacji?

Podziel się
Komentarze0

Dla niektórych osób otyłych, problemy z piciem alkoholu mogą pojawić się wraz z przejściem operacji zmniejszenia żołądka. Chociaż wskaźnik nadużywania alkoholu wspiął się w ostatnim roku tylko o 2%, ciągle daje to 2000 nowych przypadków nadużywania alkoholu. Pacjenci, którzy przeszli zabieg odchudzający, przyznali, że w ciągu dwóch lat po operacji zauważyli u siebie objawy uzależnienia.Do najczęściej przytaczanych należała potrzeba porannego drinka lub mieszanie alkoholu z narkotykami.

Problemy alkoholowe zaobserwowano głównie wśród osób, którym operowano obwodnicę żołądka, co powoduje jego zmniejszenie do wielkości piłeczki golfowej.

"To niepokojące sygnały. Należy się im bliżej przyjrzeć” - powiedział Robin Blackstone, prezes American Society for Metabolic & Bariatric Surgery.

Więcej niż 220.000 Amerykanów przeszło któryś z rodzajów zabiegów odchudzających w 2009 roku. Operacje są najpopularniejszą metodą walki z otyłością w Stanach Zjednoczonych.  


Badania nad związkiem operacji i alkoholizmu przeprowadzone zostały na prawie 2000 pacjentach w różnych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych.

Każdy z nich przeszedł procedurę odchudzania, w tym operacje żołądka, obwodnicy lub zmniejszanie żołądka.

Pacjenci odpowiedzieli na pytania dotyczące ich zwyczajów picia alkoholu przed i po operacją. Okazało się, że przed zabiegiem 7,6% osób miało problemy z nadużywaniem alkoholu. Po operacjach zaś, do problemów z piciem przyznało się już aż 9,6% przebadanych.

Blackstone zaznaczył jednak, że wyniki nie powinny zniechęcać ludzi bardzo otyłych do operacji zwanej założeniem bajpasów żołądkowych ('gastric bypass'), która najczęściej pomaga w walce z otyłością.

Młodym pacjentom zaleca się też rozważenie innych sposobów radzenia sobie z wagą.

"Osoby, którym zaleca się operacje odchudzające, naprawdę tego potrzebują. Życie z nadwagą zagraża naszemu zdrowiu. Jednak należy pamiętać, że te operacje i zabiegi nie pozostają bez wpływu na nasze późniejsze życie” - podsumował Blackstone.

Komentarze do: Alkohol smakuje lepiej po operacji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz