Szukaj

60% wzrost zachorowań na grypę w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Podziel się
Komentarze0

Obecny sezon grypowy jest znacznie cięższy od kilku poprzednich sezonów z racji większej liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH zgłoszono 213 908 nowych zachorowań. 


- W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to wzrost o około 60%.  Na podstawie wieloletnich obserwacji wydaje się, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej możemy oczekiwać w ciągu 2-3 tygodni dalszego wzrostu liczby zachorowań po czym powinien nastąpić ich spadek. – powiedział prof. Andrzej Zieliński, p.o. Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii, NIZP-PZH.

Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.

Przebiegi corocznych epidemii sezonowych zależą od wielu trudnych do przewidzenia czynników środowiskowych i charakterystyki wirusa, ale jest też wiele determinant rozwoju epidemii, na które zdyscyplinowane społeczeństwo może mieć wpływ – dodaje prof. Andrzej Zieliński.


Do nich należą:

· Pozostawanie w domu osób chorych, a szczególnie unikanie przez niech uczestnictwa w zbiorowiskach ludzkich

· Dopilnowanie przez szkoły i zakłady pracy, aby osoby z objawami infekcji dróg oddechowych nie przychodziły do pracy lub szkoły.

· Odpowiednia higiena kaszlu i kichania (w chusteczkę lub w zgięcie łokciowe, nigdy w dłoń niechronioną chusteczką).

· Częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja serwetkami nasączonymi płynem dezynfekcyjnym.

· Unikanie dotykania dłońmi twarzy, szczególnie ust, nosa i oczu.

· Szczepienia!!! Osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw grypie, powinny się zaszczepić jeszcze teraz -  apeluje prof. Andrzej Zieliński.  Obecnie stosowane szczepionki  są skuteczne przeciw najważniejszym krążącym w Polsce wirusom grypy w tym wirusowi grypy A(H1N1)2009, który jest niestosownie nazywany „wirusem świńskiej grypy”.

Kto powinien być zaszczepiony:

  • Ze względów epidemiologicznych: pracownicy służby zdrowia, studenci, dzieci i młodzież oraz wszystkie osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, a w swojej pracy stykają się z dużą liczbą interesariuszy.
  • Ze względu na indywidualna ochronę: osoby starsze, małe dzieci, osoby z obniżona odpornością, osoby z przewlekłymi chorobami.

Komentarze do: 60% wzrost zachorowań na grypę w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz